ZESPÓŁ SZKÓŁ PODSTAWOWEJ I MUZYCZNEJ

W NOWYM MIEŚCIE LUBAWSKIM

www.sp2nml.pl
Archiwa

„Cała Polska Czyta Dzieciom” to kampania społeczna, rozpoczęta w czerwcu 2001 roku przez Fundację „ABCXXI – Cała Polska Czyta Dzieciom”. Zespół Szkół Podstawowej i Muzycznej w Nowym Mieście Lub. przystąpił do niej również w tym roku w ramach XXIV Warmińsko – Mazurskich Dni Rodziny. Akcja ma na celu propagowanie codziennego czytania dzieciom jako skuteczną, tanią i przyjazną metodę wspomagania ich wszechstronnego rozwoju – psychicznego, umysłowego, społecznego i moralnego oraz budowania zasobów wewnętrznych dziecka: kompetencji emocjonalnych i intelektualnych. Fundacja przekonuje, że czytanie dziecku dla przyjemności – 20 minut codziennie jest mądrym sposobem spędzania z nim czasu i najlepszą inwestycją w jego przyszłość. Codzienne głośne czytanie dziecku dla przyjemności jest najskuteczniejszym sposobem wychowania czytelnika – człowieka samodzielnie myślącego, posiadającego wiedzę i umiejętność jej poszerzania, kulturalnego, etycznego, z wyobraźnią, który umie radzić sobie w życiu przy pomocy rozumu, a nie pięści. Głośne czytanie pomaga szkole realizować jej misję edukacyjną i wychowawczą. Czytanie jest też skutecznym sposobem na zwiększenie predyspozycji edukacyjnych uczniów. Głośne czytanie dzieciom sprzyja osiąganiu następujących wyników: podniesieniu poziomu wypowiedzi ustnych a także pisemnych, kontakt z żywym słowem, uczy dzieci prawidłowej mowy i akcentowania, wzrostowi zrozumienia tekstów i poleceń, zwiększeniu skłonności dzieci do refleksji oraz krytycznego myślenia, zwiększeniu ambicji i motywacji dzieci do działania, poprawie wzajemnych relacji między uczniami, gdyż słuchając głośnego czytania, uczą się również komunikować między sobą, spada agresja, zwiększeniu otwartości dzieci na nowe sytuacje i nowe osoby, wyrobieniu nawyku i gustu czytelniczego, wzrostowi czytelnictwa, zmianie stosunku dzieci do książki, nabywaniu umiejętności rozwiązywania problemów emocjonalnych poprzez analizę tekstów literackich, rozwojowi języka, pamięci i wyobraźni, wzmocnieniu poczucia własnej wartości dziecka, zapobieganiu uzależnieniu od telewizji i komputerów. XXI Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom, wielkie czytelnicze święto, organizowane przez naszą szkołę, odbyło się w dniach 28 maja – 4 czerwca 2022r. W myśl tegorocznego hasła kampanii: „Polscy autorzy dla klimatu” czytano przedszkolakom i uczniom klas I – III takie utwory, by pokazywać im piękno przyrody i uwrażliwiać na kwestie ekologiczne. W przedszkolu gościliśmy rodziny naszych milusińskich, którzy dla nas czytali. Byli to: babcia Jakuba – pani Krystyna Puwalska, tata Aleksandra – pan Wojciech Chętnicki, pani Katarzyna Obuchowska – mama Jasia, pani Małgorzata Jaworska – mama Amelii i pani Natalia Tarnolicka – mama Piotrusia. W klasach I-III do czytania zaprosiliśmy mamę Krystiana (ucznia kl. II a) – panią Danutę Jaworowską, mamę Jasia (ucznia klasy I) – panią Joannę Mierzyńską, mamę i babcię Marcela (ucznia kl. I a) – panią Aleksandrę Zagórską i panią Ewę Furmanek, które czytały razem z Marcelem oraz panią Edytę Rogozińską. Podczas ostatniego dnia czytania gościliśmy Wicedyrektora Szkoły panią Renatę Szwarc oraz Dyrektora Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Marii Bogusławskiej w Nowym Mieście Lubawskim panią Danielę Kowalską. Dodatkową atrakcją dla był występ artystyczny pt. „Książka – wierny przyjaciel”, który zaprezentowali uczniowie klasy II a. uczniów do występu przygotowała pani Maria Szymankiewicz. Na zakończenie akcji czytelniczej głos zabrała Dyrektor Biblioteki Miejskiej pani Daniela Kowalska, która zachęcała uczniów do czytania oraz zaprosiła do odwiedzenia i wypożyczania książek z biblioteki miejskiej. Obchody czytania zakończyliśmy piosenką ,,Kocham Cię, książko” autorstwa pani Małgorzaty Głowackiej. Wykonali ją klasy VII a: Julia Rybicka, Anastazja Nowicka, Kamil Michalski, Maksymilian Szkutnik i Jakub Grabowski. Koordynatorami szkolnej akcji „Cała Polska Czyta Dzieciom” są panie: Agnieszka Dembińska, Małgorzata Głowacka i Alina Bączek.

WSTECZ

czerwiec 2022
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930