ZESPÓŁ SZKÓŁ PODSTAWOWEJ I MUZYCZNEJ

W NOWYM MIEŚCIE LUBAWSKIM

www.sp2nml.pl
Archiwa

Uczniowie klasy II a Szkoły Podstawowej Nr 2 im. Janusza Korczaka w Nowym Mieście Lub. pięknym akcentem kończą rok 2021 – adoptowali dwie koale i zakupili dla nich drzewka eukaliptusowe. Jak do tego doszło? Gdy podczas zajęć, w czasie których rozmawiali o zwierzętach egzotycznych, dowiedzieli się od swojej wychowawczyni pani Marii Szymankiewicz, że można pomóc koalom, które są gatunkiem zagrożonym, postanowili to zrobić. Za zgodą swoich rodziców zebrali pieniądze, niebagatelną kwotę – 460 zł i przekazali ją na adopcję tych jakże pięknych torbaczy. Koala to żyjący współcześnie gatunek występujący w Australii. Jest to zwierzę roślinożerne, które żyje na drzewie. Schodzi na ziemię tylko po to, aby przejść na kolejne drzewo. Koala preferuje eukaliptusy. Dorosły osobnik zjada dziennie od 0,5 do 1 kg liści. Większość potrzebnych substancji mineralnych pobiera z soczystych liści. Wodę pije rzadko, dopiero gdy z powodu suszy zmniejsza się jej ilość w liściach, pije ją częściej. Jest aktywny nocą. Żyje samotnie lub w niewielkich grupach złożonych z samca i kilku samic.  Długość ciała samic 65–73 cm, samców 67–82 cm. Masa ciała samic 4,1–11 kg, samców 4,2–14,9 kg. Młode rodzi się ślepe i nieowłosione, o wadze poniżej 1 g, dorasta następnie w torbie przez około 6 miesięcy. Podczas pierwszych 5 miesięcy karmi się mlekiem matki, w 6. miesiącu pobiera częściowo przetrawiony pokarm z jelita matki. Młode koale pozostają z matką (najczęściej uczepione jej grzbietu) do następnego okresu godowego. Koala w naturalnym środowisku żyje średnio 20 lat, a jego populacja obecnie maleje i tym samym jest narażony na wyginięcie. Przyczyną tego jest wylesianie, urbanizacja i infekcje. Ponadto pożary lasów, które spustoszyły Australię na przełomie 2019 i 2020r., podczas których zginęło 30 procent populacji tych zwierząt. Uczniowie klasy II a adoptowali dwa zwierzątka za pośrednictwem fundacji „Koala Conservation Australia” (KCA), która zarządza Szpitalem Koala. Ta organizacja non-profit ma szerszą misję, aby przewodzić światu w opiece i ochronie dzikich koali, aby zwiększać wiedzę i zrozumienie gatunku oraz współpracować w celu zapewnienia ich przetrwania w przyszłości. Członkowie Komitetu Zarządzającego KCA są wolontariuszami. Szpital Koala w Port Macquarie został założony w 1973 roku i jest licencjonowanym ośrodkiem rehabilitacji dzikich zwierząt. Miejsce to jest popularną atrakcją turystyczną, która każdego roku odwiedza tysiące krajowych i międzynarodowych gości. Wstęp do szpitala jest bezpłatny. Placówka jest również ośrodkiem naukowo-badawczym, szkoleniowym i edukacyjnym. Adoptowaliśmy koale o imionach Hockey Luna i Balmoral Mini. Hockey Luna, gdy ją znaleziono, miała anemię, chlamydię oczną, a na głowie wiele kleszczy. Była zbyt młoda, aby przebywać sama, dlatego należało ją przenieść do domu opieki, gdzie otrzymywała stałe leczenie i opiekę. Natomiast Balmoral Mini wraz ze swoją matką zostały zaatakowane przez psa. Matka zmarła z powodu rozległych obrażeń. Balmoral Mini ważyła tylko 500 gramów, ale nie ucierpiała zbyt mocno. Jeden z doświadczonych wolontariuszy przyjął Mini do domu, gdzie pozostała przez pięć miesięcy. Kiedy osiągnęła wagę dwóch i pół kilograma, przeniosła się na podwórko Joey Yard w Szpitalu Koala. Przez kilka kolejnych miesięcy dzieliła to podwórko z innymi małymi torbaczami, w procesie, który nazywamy „dehumanizacją”. Tutaj mają minimalny kontakt z  wolontariuszami i uczą się, jak stać się dzikimi koalami. Postawa drugoklasistów jest godna podziwu – wykazali się ogromną empatią, pokazali, że mają wielkie serca, tym bardziej, że z dużym zaangażowaniem włączają się we wszystkie akcje charytatywne organizowane na terenie szkoły.

WSTECZ

grudzień 2021
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031