ZESPÓŁ SZKÓŁ PODSTAWOWEJ I MUZYCZNEJ

W NOWYM MIEŚCIE LUBAWSKIM

www.sp2nml.pl
Archiwa

W sierpniu w Szkole Podstawowej Nr 2 im. Janusza Korczaka w Nowym Mieście Lubawskim rozpoczęła się realizacja autorskiego programu pani Anny Daniłowicz „Wychowanie przez kulturę fizyczną ku wartościom”. Wychowanie przez kulturę fizyczną, a wiec sport i turystyka stwarzają niepowtarzalną okazję do kształtowania szacunku dla własnego państwa, emocjonalnego podejścia do symboli narodowych i regionalnych, aktywnego i odpowiedzialnego uczestnictwa w życiu publicznym, sportowym. Wychowanie w programie „Wychowanie przez kulturę fizyczną ku wartościom” wyraża się miedzy innym w uczestnictwie w różnego rodzaju uroczystościach, imprezach szkolnych, w tym sportowych. Dzięki temu uczniowie przygotowują się do „aktywnego i odpowiedzialnego uczestnictwa w życiu publicznym”. Sport, wychowanie fizyczne, rekreacja, turystyka to okazja do kształtowania szacunku dla własnego państwa, regionu, miejscowości, szkoły, klubu sportowego itp. Nie można w tym miejscu zapomnieć o wartości ceremoniału sportowego, obyczajowości i obrzędowości, które tworzą się podczas wręczania medali i dyplomów, zapalenia znicza, wciąganiu flagi, graniu hymnów, prezentacji zawodników, ślubowaniu. Wszystko to powoduje, że sport nabiera blasku i majestatu. Poza tym kontekst narodowy i patriotyczny tworzy symbolika widowiska sportowego, barwy narodowe, nazwy i hasła o wymowie patriotycznej. Ponadto w sporcie obowiązuje wiele zasad podanych w regulaminach, przepisach, ale też jest wiele norm i zwyczajów niepisanych. Często określa się je hasłem „fair – play” co oznacza „honorowa, zgodna z zasadami, lojalna, uczciwa”. Program ze względu na szeroki zakres działań niewątpliwie musi być realizowany we współpracy z rodzicami oraz z wszystkimi nauczycielami wychowania fizycznego. Dlatego też dzięki zaangażowaniu rodziców odbył się wyjazd na otwarcie Mistrzostw Europy w Piłce Siatkowej, który odbył się na Stadionie Narodowym w Warszawie. Szkoła zawsze była otwarta i chętna na współpracę z rodzicami, a wspólne wyjazdy umożliwiają uczestnictwo w ważnym procesie wychowawczym naszych podopiecznych, by wdrażać uczniów do kulturalnego kibicowania oraz przestrzegania norm i zasad społecznych. Pomimo niewielkiej liczby uczestników wyjazd można zaliczyć do udanych i na pewno będą w roku szkolnym ponownie organizowane.

 

WSTECZ

wrzesień 2017
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930