ZESPÓŁ SZKÓŁ PODSTAWOWEJ I MUZYCZNEJ

W NOWYM MIEŚCIE LUBAWSKIM

www.sp2nml.pl
Archiwa

22 lutego 2017 roku Szkoła Muzyczna I Stopnia w Nowym Mieście Lubawskim gościła wybitnego nauczyciela gry na gitarze pana mgr Piotra Nowakowskiego z Olsztyna. Poprowadził on z uczniami zajęcia w ramach warsztatów gitarowych. Całość podzielona została na dwie części. W pierwszej odbyły się lekcje indywidualne, natomiast w drugiej cała grupa uczniów pracowała nad rozwijaniem techniki. Podczas lekcji indywidualnych, uczniowie pracowali nad dynamiką oraz interpretacją utworów. Rozbrzmiewały dźwięki coraz bardziej płomiennego tanga argentyńskiego w wykonaniu Oli Kłosowskiej oraz milongi w wykonaniu Piotra Osmańskiego. Nauczyciel pobudził wyobraźnię muzyczną uczniów, włączając się do gry i tworząc ciekawy, niezwykle temperamentny akompaniament. W tej części zajęć usłyszeliśmy także Etiudę op 60 nr 7 Mateo Carcassiego w wykonaniu Jonasza Pawłowskiego. Pan Nowakowski pokazał w jaki sposób wprowadzić ciekawą dynamikę, do tego bardzo szybkiego utworu. Podczas lekcji indywidualnych usłyszeliśmy także kołysankę. Tu nauczyciel podpowiedział jak zmienić kształt paznokci wykonawcy, aby uzyskać jeszcze głębszą i pełniejszą barwę dźwięku. Uczniowie w drugiej części warsztatów pracowali w dwóch grupach (I-II/6 i III/6, II-IV/4). Młodzi artyści mieli możliwość pracy nad rozwijaniem techniki arpeggio, akordowej oraz gamowej. Nauczyciel pokazał również jak można ćwiczyć mięśnie dłoni bez instrumentu, a także przedstawił zasady ustalania planu pracy nad techniką. Zwracał także uwagę uczniów na ważny aspekt, jakim jest koncentracja uwagi podczas ćwiczenia. Warsztaty z mgr Piotrem Nowakowskim były ciekawym doświadczeniem. Dzięki nim uczniowie będą mogli efektywniej planować czas pracy nad techniką i jeszcze ciekawiej interpretować utwory.

 

WSTECZ

marzec 2017
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031