Uczniowie SP2 nagrodzeni przez Cech Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości
4 grudnia 2023r. w sali Cechu Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości w Nowym Mieście Lub. odbyło się uroczyste wręczenie nagród laureatom konkursów: plastycznego, poetyckiego i literackiego. Patronat nad inicjatywami konkursowymi objęli: Komitet do Spraw Pożytku Publicznego, Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego oraz Polski Inkubator Rzemiosła. Uroczystą galę poprowadził Starszy Cechu pan Zdzisław Nowiński, który powitał obecnych gości: Burmistrza Miasta pana Józefa Blanka, Dyrektora Szkoły Podstawowej Nr 2 im. Janusza Korczaka w Nowym Mieście Lub. pana Zbigniewa Domżalskiego, Zarząd Cechu, panów: Marka Przeradzkiego, Andrzeja Wiśniewskiego i Michała Ankowskiego oraz Kierownika Biura Cechu panią Ewelinę Stalęgę. Starszy Cechu serdecznie powitał też przybyłych na uroczystość uczniów Szkoły Podstawowej Nr 2 im. Janusza Korczaka w Nowym Mieście Lub. oraz nauczycieli. Podkreślił, że jest dumny, iż 26 uczniów tej szkoły podjęło się zadań związanych z propagowaniem zawodów rzemieślniczych w poszczególnych konkursach. Następnie głos zabrał Burmistrz Miasta, który wskazał, że istotną sprawą jest podtrzymywanie więzi środowiskowych, integracja oraz pokazywanie młodym ludziom możliwości, jakie daje rozwój zawodowy. Głos zabrał również Dyrektor SP2, który wyraził chęć dalszej współpracy w kolejnych inicjatywach realizowanych przez Cech Rzemiosł Różnych. W dalszej części uroczystości wręczono nagrody rzeczowe oraz dyplomy uczniom w poszczególnych kategoriach i konkursach.
W konkursie literackim „Z czym kojarzysz zawód rzemieślnika” w kategorii klas VII – VIII:
– I miejsce zajęła Wiktoria Orłowska (kl. VII b),
– II miejsce zdobył Borys Pawlicki (kl. VII a),
– III miejsce należało do Antoniny Skóry (kl. VII a).
Wyróżnienia otrzymali: Iga Ankowska (kl. VII a), Kajetan Gruszczyński (kl. VIII a) oraz Lena
Umińska (kl. VII a). Podziękowania za udział w konkursie oraz drobne upominki otrzymali:
Małgorzata Żurawska (kl. VII a), Nastia Fanslau (kl. VII a), Iga Nowicka (kl. VII a) oraz Adam
Wrzosek (kl. VII b). Opiekunem literackim uczniów była pani Anita Leliwa.
W konkursie poetyckim „Dawne zawody rzemieślnicze” (wiersz) w kategorii klas IV – VI:
– I miejsce zajęła Zofia Główczewska (kl. V a),
– II miejsce zdobyła Pola Tchorzewska (kl. V b),
– III miejsce należało do Jakuba Hinca (kl. VI b).
Wyróżnienia otrzymali: Jagoda Leska (kl. V b), Marta Markowska (kl. V b), Zofia Ługiewicz (kl. IV
a) oraz Samuel Kędziorski (kl. Iv b). Opiekunami literackimi uczniów były panie: Katarzyna Gross –
Nowińska oraz Dorota Zawadzka.
W konkursie plastycznym „Mój wymarzony zawód rzemieślniczy”:
– w kategorii klas I – III:
* I miejsce zdobył Eliasz Łątkowski (kl. I b),
* II miejsce zajął Patryk Kwiatkowski (kl. II b),
* III miejsce należało do Oskara Lewandowskiego (kl. I b).
– w kategorii klas IV – VIII:
* I miejsce zajęła Zoja Malinowska (kl. VII a),
* II miejsce zdobył Aleksander Bucha (kl. V b),
* III miejsce uzyskała Zofia Domżalska (kl. IV a).
Wyróżnienia otrzymali: Antoni Bucha (kl. V b), Aleksandra Jakubowska (kl. V a) oraz Olga Kamińska (kl. VI a). Instruktorem plastycznym uczniów była pani Magdalena Domżalska.
Wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie gratulujemy.
Po części oficjalnej zaproszono zgromadzonych na słodki poczęstunek. Nadmienić należy, że w ramach realizowanego w Cechu Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości w Nowym Mieście Lub. rządowego programu „Polski Inkubator Rzemiosła na lata 2021-2030” uczniowie klasy VI b mieli możliwość uczestniczenia w wycieczce do Pokrzydowa do wytwórni makaronu „BioBabalscy” oraz do Gwiździn do „Kuźni Dziadka Jana”. Młodsi uczniowie klasy I a uczestniczyli w wyjeździe do Gwiździn, gdzie w wyremontowanym budynku kuźni mogli zobaczyć narzędzia niezbędne w pracy kowala zgromadzone przez pana Czesława Klonowskiego. Uczniowie zawitali także do kuchni. Pomieszczenie to urządził pan Czesław w taki sposób, jak wyglądało ono wtedy, gdy mieszkali tu jego babcia i dziadek. Na piętrze właściciel – pasjonat zgromadził wiele eksponatów, Uczniowie i nauczyciele bardzo dziękują sponsorowi wycieczki, którym był Cech Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości w Nowym Mieście Lubawskim.