PROGRAM REGIONALNY DLA KLAS I - III - PRASA NOWOMIEJSKA

W ramach realizacji "Programu Regionalnego dla Klas I - III" 9 maja 2008 roku w małej sali gimnastycznej w Szkole Podstawowej nr 2 w Nowym Mieście Lubawskim została otwarta wystawa poświęcona lokalnej prasie czyli gazetom i czasopismom wydawanym w Nowym Mieście Lubawskim i powiecie nowomiejskim. Poprzedził ją apel "Książka - wierny przyjaciel", który przygotowało kółko teatralne z klasy I a pod kierunkiem pań: Marii Szymankiewicz i Elżbiety Szczech. Uczniowie przedstawili wydarzenia związane z historią i rodzajami pisma. Na wystawie można było obejrzeć współczesne i historyczne egzemplarze następujących tytułów: "Gazeta Nowomiejska", "Drwęca", "Łąki Maryjne", "Wieści Nowomiejskie". Na pogadankę pani Maria Szymankiewicz, która jest koordynatorem programu, zaprosiła w imieniu uczniów i pań: Marzenny Wujczyk i Aliny Sobieckiej, pana Andrzeja Koreckiego. Gość przekazał uczniom ciekawą wiedzę dotyczącą historii lokalnej prasy, tworzenia, powstawania, redagowania i drukowania gazet. Wśród prezentowanych egzemplarzy znalazły się: "Drwęca" z 24 stycznia 1924 roku i 5 października 1929 roku, pierwszy egzemplarz "Gazety Nowomiejskiej" z 13 października 1995 roku. Szczególne miejsce poświęcono gazetom kupowanym i prenumerowanym w latach międzywojennych przez mieszkańców powiatu lubawskiego. Zwiedzający mogli obejrzeć: "Schlefilche Zeitung" z 1887 roku, "Neumarker Zeitung" z 1919 roku, "Kreuz Krone" z 1933 roku, "Słowo Pomorskie" z 1929 roku oraz "Ilustrowany Kurier Codzienny" z 1935 roku.

Organizatorzy wystawy serdecznie dziękują panu Stanisławowi Ulatowskiemu, panu Andrzejowi Koreckiemu oraz Miejskiej Bibliotece Publicznej w Nowym Mieście Lubawskim za pomoc w zorganizowaniu wystawy, interesujące pogadanki i udostępnienie ciekawych, historycznych egzemplarzy prasy nowomiejskiej.