ANDRZEJKI W NASZEJ SZKOLE

Wigilia św. Andrzeja, przypadająca 29 listopada, to tradycyjny wieczór wróżb. Był on rozpowszechniony w całej chrześcijańskiej Europie, ale jest związany ze znacznie starszymi wierzeniami, według których w tym czasie przybywają na ziemię duchy z zaświatów. Kontynuując tę tradycję zorganizowaliśmy szkolne Andrzejki. 21 listopada w świetlicy szkolnej bawili się uczniowie klas I - IV, a następnego dnia uczniowie klas V i VI. Na zabawę andrzejkową klas młodszych zostały zaproszone dzieci ze świetlicy Nazaret. Przybyło 20 dzieci wraz z wicedyrektorem świetlicy panią Marią Rolkowską i wychowawczyniami. Zabawa taneczna była przeplatana różnymi wróżbami. Najpospolitszy ze zwyczajów to lanie wosku przez ucho klucza. Z innych wróżb andrzejkowych warto wymienić "wychodzenie butów za próg", atrakcyjna jest również wróżba ze spodeczkami... Na ogół nikt nie traktuje wróżb poważnie, chociaż, mimo wszystko, wiele osób uważa, że wprawdzie jest to tylko zabawa, ale czasem się sprawdza. Przy okazji wróżb dzieci otrzymały słodkie upominki. Wszyscy dobrze się bawili, miło spędzili czas i zadowoleni z bagażem andrzejkowych wrażeń wrócili do domów.