ZESPÓŁ SZKÓŁ PODSTAWOWEJ I MUZYCZNEJ

W NOWYM MIEŚCIE LUBAWSKIM

www.sp2nml.pl
Archiwa

17 listopada 2023r. sala korekcyjna Szkoły Podstawowej Nr 2 im. Janusza Korczaka w Nowym Mieście Lubawskim zamieniła się w salę sądową, w której odbyła się rozprawa dotycząca jakości powietrza. Na ławie oskarżonych zasiedli: Papieros, Piec Kopciuch i Śmieciowi Wandale. Prokuratorzy przedstawili im zarzut zanieczyszczania powietrza i niszczenia zdrowia. Sędzia powołał na świadków: Znanego Lekarza, Słynnego Chemika i Leśniczego, którzy przybliżyli wszystkim zgromadzonym istotę i znaczenie czystości powietrza dla jakości życia – nie tylko ludzi, ale i całej planety Ziemi. Po wysłuchaniu stron Sędzia ogłosił wyrok. Oskarżeni zostali uznani winnymi zanieczyszczania powietrza. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że „powietrze musi być czyste!” Po części artystycznej aktorzy zaprezentowali doświadczenia i eksperymenty związane z powietrzem. Przy użyciu balonów, dmuchanych zabawek, plastikowych butelek, wstążek, apaszek, suszarki do włosów i wentylatora przedstawili dowody na istnienie powietrza i na to, że jest ono niezbędne do życia. Zwieńczeniem pokazu było doświadczenie z użyciem ognia i szklanej butelki, dzięki któremu można było zobaczyć, jak powstaje smog. Uczniowie przekazali też informacje na temat możliwości mierzenia jakości powietrza. Wyjaśnili, czym są i jak odczytywać tzw. „Atmoludki” używane w monitorowaniu powietrza atmosferycznego. Na zakończenie spotkania głos zabrał Dyrektor Szkoły pan Zbigniew Domżalski, który podziękował młodym artystom i podkreślił, jak ważne jest dbanie nie tylko o jakość powietrza, którym wszyscy oddychamy, ale też troska o całe środowisko, w którym żyjemy. W przedstawieniu pod kierunkiem pań: Małgorzaty Głowackiej, Pauliny Brodzik i Oliwii Olęckiej wzięli udział uczniowie klasy VI a: Patrycja Ziółkowska, Oliwia Wilbrandt, Mateusz Zabłotny, Szymon Bartnicki, Bartosz Siwy, Olga Kamińska, Nikola Gilgenast, Jakub Banacki, Julianna Kelly, Agata Kowalska, Julia Nguyen Duc, Amelia Jaworowska, Aleksandra Różyńska i Gabriel Obuchowski. Występ umiliły piosenki, które zaśpiewały: Zofia Domżalska, Iga Suchocka z klasy IV a oraz: Lena Apczyńska, Sara Pniewska, Michalina Jaroszewska i Marianna Szkutnik – uczennice klasy III a.

listopad 2023
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930