ZESPÓŁ SZKÓŁ PODSTAWOWEJ I MUZYCZNEJ

W NOWYM MIEŚCIE LUBAWSKIM

www.sp2nml.pl
Archiwa

Pod takim hasłem odbyły się dwie wycieczki uczniów Szkoły Podstawowej Nr 2 im. Janusza Korczaka w Nowym Mieście Lubawskim w ramach realizacji akcji społeczno – edukacyjnej „Konwalia”.Celem pierwszej rowerowej wyprawy, na którą 15 maja 2023 r. ruszyli uczniowie klasy IV a, była Kula Kopernika w Kurzętniku. Pomnik ten jest jednym z charakterystycznych elementów krajobrazu Kurzętnika. Postawiony został w 1973r. przy Szlaku Kopernikowskim w 500. rocznicę urodzin wielkiego astronoma. Jak podają stare, historyczne zapisy, właśnie szlakiem przez Kurzętnik podróżował Mikołaj Kopernik z Torunia do zamku w Lubawie. Chociaż pogoda w dniu wycieczki nie dopisała, uczniowie z uśmiechami na twarzach dotarli na miejsce, gdzie zrobili pamiątkowe zdjęcie i odpoczęli po podróży, delektując się Katarzynkami – Toruńskimi Piernikami z Fabryki Kopernika. By schronić się przed deszczem, wszyscy udali się do przystani kajakowej nad Drwęcą i tam pod wiatą odbyły się zajęcia edukacyjne w plenerze, które poprowadziła pani Małgorzata Głowacka. Uczniowie wysłuchali fragmentu książki „Droga do gwiazd. Opowieść o Mikołaju Koperniku” autorstwa Katarzyny i Pawła Ziemnickich, utrwalali znajomość ciał niebieskich Układu Słonecznego, uzupełniali „kosmiczne” karty pracy oraz wykonali prace plastyczne. Dzięki uprzejmości mieszkającego w pobliżu pana Skarzyńskiego oraz pomysłowym opiekunom – pani Annie Przeradzkiej oraz panom: Jakubowi Klimpelowi i Maciejowi Bochenkowi, udało się także rozpalić ognisko, co wszystkim uczestnikom sprawiło wiele radości.                                                                Kolejnym punktem na Szlaku Kopernikowskim, które 19 maja 2023 r. odwiedzili uczniowie klas pierwszych, było Centrum Aktywności Społecznej w Lubawie. Jest to miejsce, które powstało na ruinach Zamku Biskupów Chełmińskich. Jak podaje Wojciech Orliński w swojej książce „Kopernik. Rewolucje” to właśnie w tym zamku w wyniku zamierzonego spisku między przyjacielem Kopernika – Tiedemannem Giesem oraz Jerzym Joachimem Retykiem zapadła decyzja, na którą wielki astronom bardzo długo nie mógł się zdecydować, a mianowicie wydanie drukiem i ogłoszenie całemu światu swojego rewolucyjnego dzieła „O obrotach sfer niebieskich”. W dziele tym Mikołaj Kopernik udowodnił swoja teorię heliocentryczną, stawiając Słońce w centrum wszechświata, a nie, tak jak wcześniej sądzono – Ziemię. Dzieło zostało wydane w 1543 r. Pierwszoklasiści byli pod ogromnym wrażeniem architektury budynku Lubawskiego Centrum Aktywności Społecznej, w którym pod szklaną podłogą oglądali ruiny zamku. Spacerując po piwnicach, podziwiali zabytkowe mury, eksponaty i dzieła malarskie poświęcone naszemu wielkiemu rodakowi. Na końcu wyprawy „spotkali” samego Mikołaja Kopernika, w towarzystwie którego, dzięki uprzejmości pracowników placówki, zjedli drugie śniadanie. Otrzymali też pamiątkowe książeczki. Zwieńczeniem wyprawy był pobyt w Rodzinnym Centrum Integracyjnym Hullo, gdzie oprócz szaleństw w strefie zabaw pod opieką pań: Marii Grugiel, Katarzyny Ringwelskiej, Anny Milkowskiej i Małgorzaty Głowackiej, uczniowie mieli okazję obejrzeć niezwykły seans w kinie sferycznym pt. „Halo, Ziemia”.

maj 2023
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031