ZESPÓŁ SZKÓŁ PODSTAWOWEJ I MUZYCZNEJ

W NOWYM MIEŚCIE LUBAWSKIM

www.sp2nml.pl
Archiwa

Uczniowie klasy III a ze Szkoły Podstawowej Nr 2 im. Janusza Korczaka w Nowym Mieście Lub. wraz z wychowawczynią panią Marią Szymankiewicz wyruszyli na spacer, aby bliżej poznać zakątki swojej rodzinnej miejscowości.Najpierw odwiedzili Miejskie Centrum Kultury, gdzie w Galerii „Przestrzeń Gruzownia” podziwiali wspaniałe obrazy pani Barbary Ząbkiewicz, dla których inspiracj były przepiękne fotografie autorstwa pana Stanisława Ulatowskiego. Po wystawie oprowadziła dzieci pani Anna Pestka – Górska. Trzecioklasiści byli zachwyceni twórczością pani Barbary i pana Stanisława. Następnie uczniowie powędrowali ulicą Okólną, przyglądali się starej zabudowie, zatrzymując się przy pozostałościach murów obronnych. Słuchali informacji o Bramie Brodnickiej i Bramie Lubawskiej przekazywanych im przez wychowawczynię. Dotarli do baszty narożnej znajdującej się w przykościelnym ogrodzie. Czekał tam na nich ksiądz Michał Kossowski, który oprowadził uczniów po Bazylice pod wezwaniem św. Tomasza Apostoła. Zapoznał ich ze sztuką okresu gotyku, której przykładem jest nasza świątynia. Oprowadzając po kościele, pokazywał wspaniałe zabytki w postaci ołtarzy, fresków i rzeźb. Mali wędrowcy z uwagą słuchali opowieści księdza Michała i podziwiali przepiękne wnętrze bazyliki. Zadawali też mnóstwo pytań dotyczących oglądanych dzieł sztuki. Oczekiwanym punktem spaceru był plener malarski. Uczniowie rysowali nasz wspaniały kościół. Rozłożyli koce, przygotowali kartki oraz kredki i z zapałem zabrali się do pracy. Dzień pełen wrażeń zakończyli nad Drwęcą, gdzie niektórzy z nich ponownie chwycili za kredki, aby utrwalić piękne widoki. Następne dni w szkole były kontynuacją tematu. Na zajęciach informatyki trzecioklasiści wcielili się w architektów i projektowali niezwykłe budowle. Bawili się też, łącząc na kartkach kropki i rozpoznając, jaka budowla powstała. Różnorodne działania wzbogaciły wiedzę i umiejętności uczniów, co być może zaowocuje w przyszłości.

kwiecień 2023
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930