ZESPÓŁ SZKÓŁ PODSTAWOWEJ I MUZYCZNEJ

W NOWYM MIEŚCIE LUBAWSKIM

www.sp2nml.pl
Archiwa

Uczniowie klasy III a Szkoły Podstawowej Nr 2 im. Janusza Korczaka w Nowym Mieście Lub. wraz z wychowawczynią panią Marią Szymankiewicz mieli okazję spotkać się z niecodziennym gościem – panią Anettą Gosik – Suchocką, która wcieliła się w postać Marii Skłodowskiej – Curie.Maria Skłodowska – Curie to polska uczona zajmująca się fizyką doświadczalną i chemią fizyczną, podwójna noblistka – laureatka Nagrody Nobla z fizyki (1903 r.) i chemii (1911 r.). Należy do grona jedynie czterech osób, który otrzymały Nagrodę Nobla więcej niż raz. W tej czwórce jest jedyną kobietą oraz jedynym uczonym uhonorowanym w dwóch różnych naukach przyrodniczych. Maria Skłodowska wyjechała z Królestwa Polskiego do Paryża, by podjąć studia na Sorbonie (w XIX wieku kobiety nie mogły studiować na ziemiach polskich). Następnie rozwinęła tam swoją karierę naukową. Była prekursorką nowej gałęzi chemii – radiochemii. Do jej dokonań należą: rozwinięcie teorii promieniotwórczości, technik rozdzielania izotopów promieniotwórczych oraz odkrycie dwóch nowych pierwiastków – radu i polonu. Z jej inicjatywy prowadzono także badania nad leczeniem raka za pomocą promieniotwórczości. Pani Anetta wjechała do klasy na rowerze, gdyż Maria Skłodowska – Curie była fanką „dwóch kółek”. Następnie przybliżyła trzecioklasistom życie i osiągnięcia słynnej Polki. W sali zawisły zdjęcia i ciekawostki dotyczące Wielkiej Polki, zorganizowano wystawę książek poświęconych noblistce. A potem pani Anetta przeprowadziła szereg doświadczeń z zakresu magnetyzmu, które bardzo zafascynowały uczniów. Postać Marii Skłodowskiej – Curie na pewno będzie inspiracją dla niejednego ucznia.

styczeń 2023
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031