ZESPÓŁ SZKÓŁ PODSTAWOWEJ I MUZYCZNEJ

W NOWYM MIEŚCIE LUBAWSKIM

www.sp2nml.pl
Archiwa

1 grudnia 2022r. uczniowie klasy III a Szkoły Podstawowej Nr 2 w Nowym Mieście Lub. wraz z
wychowawczynią panią Marią Szymankiewicz, realizując krąg tematyczny: „Zwierzęta naszymi
przyjaciółmi”, odwiedzili Przychodnię Weterynaryjną „Kubuś” w Nowym Mieście Lub.Wszystkich przywitała bardzo serdecznie pani doktor Iwona Florkiewicz, która opowiedziała dzieciom o pracy weterynarza. Przybliżyła zasady leczenia, diagnostyki i profilaktyki zwierząt. Zaprezentowała przyrządy oraz urządzenia ratujące zdrowie i życie naszych braci mniejszych. W przychodni pracuje mama Bianki Kierzniewskiej, która jest groomerem. Praca groomera polega na czesaniu i ścinaniu psiej oraz kociej sierści. Zakres usług obejmuje także takie czynności. jak rozczesywanie sierści (szczególnie u zwierząt długowłosych), kąpiel czworonogów z użyciem specjalnie dostosowanych do pupilów kosmetyków, trymowanie (usuwanie martwej sierści, szczególnie u zwierząt szorstkowłosych – dzięki temu zabiegowi sierść wygląda zdrowiej, a kolor ulega poprawie), strzyżenie, mycie zębów (dzięki temu zwierzęta nie są narażone na pojawienie się kamienia nazębnego), obcinanie pazurków, czyszczenie uszu i usuwanie z nich owłosienia oraz usuwanie insektów. Mamie oraz pani weterynarz dzielnie pomaga Bianka, która jest wolontariuszem. Czyści miski zwierząt, waży karmę, sprząta. Razem ze swoim tatą karmi i wyprowadza na spacer bezpańskie psy, które mają swoje klatki zapewnione przez Urząd Miasta. Trzecioklasiści i ich rodzice zakupili karmę dla zwierząt w potrzebie i wręczyli pani weterynarz. Taką postawę doskonale określa sentencja Immanuela Kanta: „Serce człowieka można poznać po tym, jak traktuje zwierzęta”.

grudzień 2022
P W Ś C P S N
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031