ZESPÓŁ SZKÓŁ PODSTAWOWEJ I MUZYCZNEJ

W NOWYM MIEŚCIE LUBAWSKIM

www.sp2nml.pl
Archiwa

W piątek 1 grudnia 2022r. przedszkolaki i uczniowie klas I-VIII Szkoły Podstawowej Nr 2 im.
Janusza Korczaka w Nowym Mieście Lub. w ramach projektu „Szkoła przyjazna Kopernikowi”
zostali zaproszeni do szkolnego obserwatorium astronomicznego.Tam czekała na nich nie lada niespodzianka, przywitał ich sam Mikołaj Kopernik. Gospodarz zapraszał wszystkich do siebie i opowiadał o teorii heliocentrycznej, czyli tej, która dowodzi, że Słońce jest w centrum Wszechświata, a planety krążą wokół niego. Zaprezentował również swoje pozostałe dokonania. Wspomniał o rysowaniu mapy Warmii i Mazur, o negocjacjach z Krzyżakami i walce z epidemią w Olsztynie. Dużo uwagi poświęcił na omówienie badań, których dokonał w czasie pobytu we Fromborku. Uczestnicy spotkania z zainteresowaniem śledzili historie opowiadane przez Kopernika. Wielokrotnie udowodnili, że znają tę postać. Ta żywa lekcja historii rozpoczęła szereg działań, które w najbliższym czasie zamierzamy realizować. Mamy nadzieję, że człowiek renesansu, jakim był Mikołaj Kopernik, stanie się autorytetem wśród młodego pokolenia Polaków, mimo swoich 550 lat. Dziękujemy pani Paulinie Brodzik i pani Kindze Banach Pawlickiej za pomoc w stworzeniu szkolnego planetarium, a pani Anetcie Gosik – Suchockiej za „stworzenie” postaci Mikołaja Kopernika.

grudzień 2022
P W Ś C P S N
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031