ZESPÓŁ SZKÓŁ PODSTAWOWEJ I MUZYCZNEJ

W NOWYM MIEŚCIE LUBAWSKIM

www.sp2nml.pl
Archiwa

Już kolejny raz w rocznicę Powstania w Getcie Warszawskim Muzeum Historii Żydów Polskich organizuje akcję społeczno – edukacyjną „Żonkile”. W ten sposób chcą, aby pamięć o Powstaniu w getcie stała się jednym z elementów kształtujących tożsamość mieszkańców stolicy i wspólnej świadomości historycznej Polaków i Żydów. Żonkile symbolizują pamięć, szacunek i nadzieję. Związane są z postacią Marka Edelmana, ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, który w każdą rocznicę Powstania w Getcie Warszawskim dostawał te kwiaty od anonimowej osoby. Sam również co roku 19 kwietnia składał pod Pomnikiem Bohaterów Getta bukiet żółtych kwiatów – często były to właśnie żonkile. W tym roku także uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 2 im. Janusza Korczaka w Nowym Mieście Lub. włączyli się do udziału w akcji. Od środy 20 kwietnia klasy czwarte, szósta i siódme poznawały podstawowe fakty dotyczące powstania w getcie warszawskim. Ponadto wszyscy mieli możliwość wysłuchania opowiadania Marcina Szczygielskiego „Prawdziwi przyjaciele”, które pozwoliło im odkryć na nowo stare przysłowie, że „prawdziwych przyjaciół poznajemy w biedzie” oraz poznać prawdę o czasach, w których uwięzieni w getcie Żydzi umierali wskutek głodu, chorób, niewolniczej pracy i ginęli w egzekucjach. Te zajęcia były również dobrym momentem na przypomnienie uczniom patrona szkoły – Janusza Korczaka. Na koniec w dowód solidarności ze wszystkimi szkołami w Polsce wykonaliśmy żółte żonkile, symbol akcji. Dzięki uczestnictwu w akcji uczniowie w ciekawy sposób mogli zapoznać się z bardzo poważnymi tematami i faktami historycznymi.

WSTECZ

kwiecień 2022
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930