ZESPÓŁ SZKÓŁ PODSTAWOWEJ I MUZYCZNEJ

W NOWYM MIEŚCIE LUBAWSKIM

www.sp2nml.pl
Archiwa

24 marca 2022r. do Szkoły Podstawowej Nr 2 im. Janusza Korczaka w Nowym Mieście Lub. przybyli goście- prelegenci z firmy „Expom”: pani Marta Suszyńska oraz pan Karol Mergalski, których powitała Wicedyrektor Szkoły pani Renata Szwarc.Firma „Expom” od 70 lat zajmuje się produkcją wielkogabarytowych konstrukcji stalowych, a od 40 lat – działa również w obszarze Odnawialnych Źródeł Energii (OZE). W związku z realizacją w naszej szkole projektu „Czyste powietrze” – którego koordynatorami są pan Andrzej Domżalski oraz pani Edyta Rogozińska, zaproszeni goście w ciekawy sposób opowiedzieli o instalacjach fotowoltaicznych i nowoczesnych systemach ogrzewania. W prelekcji uczestniczyli uczniowie klas IV – VII. Pracownicy firmy „Expom” wyjaśnili, czym jest biomasa, jak pozyskuje się energię z wody, wiatru, słońca oraz czym są zasoby geotermalne. Przestrzegali też przed odpowiednim użytkowaniem paneli fotowoltaicznych. W czasie prezentacji nie zabrakło też tematu o wpływie smogu na zdrowie człowieka oraz środowisko naturalne. Prelegenci dzielili się z uczniami różnymi ciekawostkami, jak choćby tą o „londyńskim smogu”, który przez cztery dni w grudniu 1952r. spowodował paraliż miasta, a nawet śmierć tysięcy londyńczyków. Nie zabrakło ciekawych pytań ze strony prowadzących spotkanie, na które z chęcią odpowiadali uczniowie. Udzielenie odpowiedzi było nagradzane – uczniowie otrzymywali niespodzianki: gadżety firmowe. Atrakcją spotkania było pokazanie przez panią Suszyńską oraz pana Mergalskiego najnowszego produktu firmy – plecaka z niewielkim panelem fotowoltaicznym, który może ogrzać butelkę z wodą umieszczoną wewnątrz lub zastąpić powerbank. Uczniowie mogli wypowiedzieć się na temat tego, w jaki sposób dbać o środowisko. Jak wynika z dzisiejszego spotkania, mają sporą wiedzę na ten temat

WSTECZ

marzec 2022
P W Ś C P S N
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031