ZESPÓŁ SZKÓŁ PODSTAWOWEJ I MUZYCZNEJ

W NOWYM MIEŚCIE LUBAWSKIM

www.sp2nml.pl
Archiwa

17 marca 2022r. Szkołę Podstawową Nr 2 im. Janusza Korczaka w Nowym Mieście Lub. odwiedził Burmistrz Nowego Miasta pan Józef Blank. Podczas spotkania z Dyrektorem Szkoły panem Zbigniewem Domżalskim oraz pracownikami przekazał wiele informacji dotyczących organizacji pomocy dla uchodźców z Ukrainy. Pan Burmistrz podkreślił, że już wcześniej, jeszcze przed wybuchem wojny w Ukrainie, mieszkańcy Nowego Miasta z własnej inicjatywy przyjmowali do swoich domów tych, którzy potrzebowali pomocy. Do tej pory organizowane są zbiórki finansowe, rzeczowe, do których włączają się jednostki oświatowe i kulturalne. Takie osoby, które goszczą w swych domach uchodźców z Ukrainy, przychodzą do punktów zbiórki i otrzymują pomoc rzeczową. Pan Józef Blank zaznaczył, że to co jest w tej chwili potrzebne, zostaje w pełni realizowane i z tego nowomieszczanie mogą czerpać zadowolenie. Taka postawa zasługuje na podziw. W dalszej części rozmowy pan Burmistrz oświadczył, że powołał w urzędzie koordynatora pomocy Ukraińcom, by stworzyć bazę mieszkań prywatnych, w których będą mogli zatrzymać się uchodźcy, jeśli wyrażą taką potrzebę. Do tej pory na terenie Nowego Miasta Lub. pracowało 200 Ukraińców, a w powiecie nowomiejskim ok. 500 – i to do nich też przyjechały rodziny (żony z dziećmi). W tej chwili w jednostkach oświatowych na terenie miasta jest ponad 50 dzieci. Pan Burmistrz dodał, że od dwóch dni uchodźcy z Ukrainy mogą zgłosić się do urzędu, by został im nadany numer pesel – wtedy będzie można mieć pełną wiedzę co do ilości osób, które przebywają w Nowym Mieście. Dodatkowo, by zwiększyć przepustowość systemu ewidencyjnego, Burmistrz dokonał przesunięć kadrowych w organizacji urzędu, by można było obsłużyć większą ilość osób oraz wydłużył czas pracy w dziale ewidencji dowodów osobistych. Pan Józef Blank stwierdził też, że uczniowie z Ukrainy będą włączeni do systemu oświaty na takich samych prawach, jak polscy uczniowie, co być może wiązać się będzie w przyszłości ze zwiększeniem oddziałów szkolnych i zwiększeniem zatrudnienia (zgodnie z potrzebami danej placówki), zwłaszcza osób znających język ukraiński.

WSTECZ

marzec 2022
P W Ś C P S N
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031