Integracja sensoryczna to proces, którego celem jest dostarczanie za pośrednictwem wszystkich zmysłów informacji do mózgu, który rozpoznaje je, przekształca oraz integruje ze sobą, jak również łączy z wcześniejszymi doświadczeniami. Podczas tego procesu powstają reakcje adaptacyjne, stanowiące bazę dla ogólnego rozwoju dziecka. Zajęcia sensoryczne to zabawa zmysłami, którą można rozpocząć już od niemowlaka. Przeważnie prowadzone są z wykorzystaniem specjalnych sprzętów, ale równie dobrze można przeprowadzić je w warunkach domowych lub szkolnych. „Zabawy ze zmysłami” przeprowadziła dla uczniów klasy I a Szkoły Podstawowej Nr 2 im. Janusza Korczaka w Nowym Mieście Lub. pani Anna Milkowska. Dzieci wraz ze swoimi paniami: Izabelą Kamińską i Anetą Stempką zapoznały się z kilkoma przygotowanymi propozycjami zabaw, tj. gniotek, malowanki bez brudzenia (woreczki sensoryczne z farbą i pianką do golenia) oraz tęcza (eksperyment z mlekiem i barwnikami). Pierwszoklasiści bardzo chętnie uczestniczyli w zabawach. Malowali farbką sensoryczną, wlewali barwniki do mleka za pomocą pipetek, tworząc tęczę, a następnie dotykając „obrazów” patyczkiem do uszu nasączonym w płynie do mycia naczyń, obserwowali zachodzące zmiany w cieczy oraz  upiększali swojego gniotka za pomocą kawałka wełny oraz domalowywali mazakiem oczy, usta i nos. Celem zajęć było poznawanie świata za pomocą zmysłów – wzroku, słuchu, węchu oraz rozwijanie zdolności motorycznych, kreatywności i zainteresowania otaczającym światem. To były naprawdę ciekawe i wesołe zabawy.

luty 2022