ZESPÓŁ SZKÓŁ PODSTAWOWEJ I MUZYCZNEJ

W NOWYM MIEŚCIE LUBAWSKIM

www.sp2nml.pl
Archiwa

Podsumowując zajęcia realizowane w ramach kręgu tematycznego „Zabawy z listopadem” uczniowie klasy II a Szkoły Podstawowej Nr 2 im. Janusza Korczaka w Nowym Mieście Lub. spotkali się z mamami swoich kolegów. Wychowawczyni klasy pani Maria Szymankiewicz zaprosiła mamę Kornela – panią Annę Wiśniewską – modystkę oraz mamę Szymka – panią Dorotę Smukałę – florystkę, aby przybliżyły dzieciom tajniki swoich profesji. Pani Ania uczyła się jako modystka, ale tego zawodu nie wykonuje. Modystka, modniarka (z fr.modiste), to kobieta zajmująca się zawodowo wyrobem i sprzedażą damskich kapeluszy, przeważnie filcowych oraz ręcznie wyrabianych dodatków, takich jak: woalki, ozdoby i dodatki do sukienek. Modystka pracuje w zakładzie modniarskim lub pracowni modniarskiej. Obecnie zarówno zawód jak i tego typu pracownie zanikają. Szkoda. Pani Dorota jest właścicielką kwiaciarni – cały czas poszerza swoją  i rozwija swoje umiejętności. Florysta, to osoba, która tworzy dekoracje roślinne, od niewielkich kompozycji do rozwiązań przestrzennych, podnoszących estetykę otoczenia. Zajmuje się wizualną oprawą uroczystości i imprez oraz kompleksową dekoracją wnętrz, stosując rośliny ozdobne cięte i doniczkowe. Mama Kornela przedstawiła uczniom proces powstawania kapelusza wykonanego z filcu, opowiedziała o tym, jak uczyła się zawodu modystki, mówiła o narzędziach i maszynach, jakie wówczas używano. Zaprezentowała różne rodzaje kapeluszy. Mama Szymka pokazała roślinne propozycje, którymi można ozdobić owe nakrycia głowy. Dzieci dowiedziały się, że „fascynator”- to stroik przyozdabiający głowę. Fascynatory, toczki, kapelusze i hatinatory (połączenie kapelusza i fascynatora) są nieodłącznym elementem wyścigów konnych, takich jak Royal Ascot, w których udział bierze sama królowa Elżbieta II. Pani Ania zaproponowała drugoklasistom wykonanie kapeluszy z brystolu, a one ochoczo przystąpiły do pracy. Odrysowywały szablony, wycinały, łączyły ze sobą poszczególne elementy. Obie mamy czuwały nad procesem twórczym i chętnie pomagały. Efekt swojej pracy dzieci zaprezentowały na klasowym POKAZIE MODY. To nie był koniec zabawy z modą. Następnego dnia dzieci wcieliły się w projektantów mody. Wymyślały stroje i wykorzystywały w tym celu różnorodne materiały tekstylne. Pomysły były wspaniałe. Swoje prace wyeksponowały na gazetce ściennej w klasie. Może któryś z uczniów zostanie w przyszłości kreatorem mody?

WSTECZ

listopad 2021
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930