ZESPÓŁ SZKÓŁ PODSTAWOWEJ I MUZYCZNEJ

W NOWYM MIEŚCIE LUBAWSKIM

www.sp2nml.pl
Archiwa

20 listopada obchodzimy Międzynarodowy i Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka. Święto to w Polsce zostało ustanowione przez sejm 7 listopada 2014 roku. W listopadzie obchodzimy rocznice uchwalenia ważnych dokumentów związanych z prawami dziecka: „Deklaracji Praw Dziecka” i „Konwencji o Prawach Dziecka”. Najważniejszym aktem prawnym, który określa prawa dziecka jest „Konwencja o Prawach Dziecka”. Potocznie nazywa się ją światową konstytucją praw dziecka. Została uchwalona 20 listopada 1989 roku przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych. Wszystkie kraje, które zdecydowały się ratyfikować ten dokument, zobowiązały się do respektowania i realizowania jego zapisów. Polska uczyniła to w 1991 roku. Najważniejszymi zasadami, którymi kierowali się twórcy Konwencji są: zasada kierowania się zawsze dobrem dziecka oraz zasada równości wobec prawa wszystkich dzieci niezależnie od pochodzenia, koloru skóry czy wyznania. Polska w 1978 r. była inicjatorem i pomysłodawcą stworzenia konwencji o prawach dziecka, dlatego też spoczywa na Polakach szczególna rola, aby prawa dziecka były w Polsce znane i przestrzegane. Ważną rolę w walce o prawa dziecka odegrał patron naszej szkoły Janusz Korczak, uważany na całym świecie za pierwszego rzecznika praw dziecka. Walka o dobro, sprawiedliwość i ochronę praw dziecka, poznanie i zgłębianie jego potrzeb wypełniły całe życie Janusza Korczaka. Jego dokonania zdumiewają do dziś swoją aktualnością, wzbudzają podziw i zainteresowanie nie tylko wychowawców, pedagogów i psychologów, ale i wszystkich przyjaciół dzieci. Z naczelnej zasady przyjętej przez Korczaka, iż dziecko jest człowiekiem wynika troska o wciąż gwałcone przez dorosłych prawa. Spośród wielu, o których pisał i o które walczył, jako zasadnicze należy wymienić prawo do szacunku. Jest to prawo najbardziej lekceważone we współczesnym świecie. Prawo do niewiedzy. Dla kilkuletniego dziecka nie wszystko jest proste i jasne jak nam się wydaje. Otaczający świat jest dla niego nieznany. Dorośli powinni mieć wiele wyrozumiałości i cierpliwości wobec niekończących się pytań dziecka. Prawo do niepowodzeń i łez. Korczak uważał, że nie wolno oskarżać dziecka za niepowodzenia, lecz należy cierpliwie czekać, aż dziecko wydorośleje, nabierze życiowego doświadczenia, pokazać mu jak należy naprawić zło. Prawo do tajemnicy i prawo do radości. J. Korczak w swoim pamiętniku pisał – „Dziecku potrzebna jest jasność szczęścia i ciepło miłości…. Niech dzieci się śmieją, niech będą wesołe”. Dziecko powinno wychowywać się w miłej i serdecznej atmosferze, pełnej uśmiechu i radości. Jedno z najważniejszych wg Korczaka, to prawo do wypowiadania swoich myśli i uczuć. Łamanie tego prawa jest krzywdą wyrządzoną dziecku, którą trudno w życiu naprawić. Należy dać dziecku prawo do wyrażania własnych poglądów i uczuć, przyjmując je stosownie do wieku i dojrzałości dziecka. Dzieci potrzebują tego, by ich uczucia były akceptowane i doceniane. Korczakowskie prawa dziecka są aktualne do dziś. Jego myśli, idee, jego cele ocalały i większość z nich zrealizowano w Konwencji Praw Dziecka. Marek Michalak, były rzecznik praw dziecka, obecnie przewodniczący Międzynarodowego Stowarzyszenia Janusza Korczaka, w związku z listopadowym świętem, życzył: Chciałbym, żeby był to dzień, w którym bardzo wyraźnie, a zarazem kompetentnie, przypominamy o tym, że prawa człowieka zaczynają się od praw dziecka, że prawa dziecka to nie jest jakiś przywilej, który dzieciom się należy, jak są grzeczne, one im się należą bo – tylko i aż – są dziećmi, są ludźmi.

My, dziś, łączymy się z wszystkimi dziećmi na całym świecie. Szczególnie tymi, które mieszkają w krajach, gdzie nie są przestrzegane prawa dziecka, gdzie dzieci traktowane są jak przedmioty, towar czy tania siła robocza. Chcielibyśmy, żeby wszystkie dzieci miały szczęśliwe dzieciństwo i żyły wśród dorosłych, którzy respektują ich podstawowe prawa.

WSTECZ

listopad 2021
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930