W tym roku szkolnym, jak co roku, świętujemy w Zespole Szkół Podstawowej i Muzycznej w Nowym Mieście Lub. Dzień Niepodległości i ozdabiamy mury naszej szkoły pracami oraz gazetkami o tematyce niepodległościowej. Od poniedziałku 8 listopada uczniowie wraz z wychowawcami przygotowywali plakaty i w ten sposób przypomnieli wszystkim „drogę do wolności”, jaką musieli przebyć Polacy, aby 11 listopada 1918 roku móc cieszyć się odzyskaniem niepodległości. Prace, które wykonano, to działania w ramach akcji „Drzwi do wolności”, które mają na celu przypomnienie informacji historycznych związanych ze świętem niepodległości. Uczniowskie projekty ukazywały ciężkie czasy powstań, sytuację Polaków i represje popowstaniowe. Największy nacisk położono w pracach na ukazanie ducha narodu polskiego, który w czasie 123 lat niewoli stale wychodził z inicjatywą walki za ojczyznę. W „Kąciku Polaka” przypomniano sylwetki ludzi, którzy pomogli Polsce wrócić na mapę Europy i walczyli za Nią na różnych frontach. Prace młodszych uczniów z klas I-III, bogate w barwy narodowe i symbole Polski, stały się cenną lekcją patriotyzmu. Uczestnicząc corocznie w obchodach Święta Niepodległości, dajemy wyraz pamięci o tych wszystkich, dzięki którym żyjemy dzisiaj w wolnej Polsce. Pomysłodawczynią projektu była nauczycielka historii pani Joanna Mierzyńska.

listopad 2021