ZESPÓŁ SZKÓŁ PODSTAWOWEJ I MUZYCZNEJ

W NOWYM MIEŚCIE LUBAWSKIM

www.sp2nml.pl
Archiwa

5 listopada obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. Wybrana data nie jest przypadkowa, gdyż jest to dzień urodzin Walta Disneya – aktora dubbingowego, animatora, jednego z największych twórców bajek. Z tej okazji panie: Małgorzata Głowacka i Alina Bączek zaprosiły uczniów klas I – III Szkoły Podstawowej Nr 2 im. Janusza Korczaka w Nowym Mieście Lub. do salki korekcyjnej, by przeczytać jedną z kultowych opowieści według Walta Disneya „Zuzię i Hultaja”, którą wszyscy znają pod tytułem „Zakochany kundel”. Po wysłuchaniu bajki, dzieci poznały kilka faktów z życia Walta Disneya, który w wieku zaledwie 20 lat z kilkoma dolarami w kieszeni opuścił swój dom w Kansas City i wyruszył na podbój Hollywood. Panie opowiedziały historię nakręcenia w 1937r. bajki pt. „Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków”, pierwszego pełnometrażowego filmu animowanego, który odniósł ogromny sukces. Bajki Disneya kryją w sobie wiele ciekawostek. Okazuje się, że np. sympatyczna myszka Mickey początkowo miała nazywać się Mortimer, a ludzie, którzy podkładali głos w oryginalnej wersji myszkom: Mickey i Mini zakochali się w sobie i zostali małżeństwem. Charakterystyczny kolor zielony, który po raz pierwszy został zastosowany do pokazania strasznych oczu złej królowej w jednej z bajek Disneya, do dziś najczęściej wykorzystywany jest do ilustrowania złych mocy i trujących mikstur. Uczniowie mieli także niełatwe zadanie – musieli wymienić i policzyć, ile jest najsłynniejszych księżniczek Disneya. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że 13. Na zakończenie spotkania wicedyrektor szkoły pani Renata Szwarc przypomniała uczniom o ważnej roli czytania i zachęcała do częstszego sięgania po książki.

WSTECZ

listopad 2021
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930