ZESPÓŁ SZKÓŁ PODSTAWOWEJ I MUZYCZNEJ

W NOWYM MIEŚCIE LUBAWSKIM

www.sp2nml.pl
Archiwa

„Teatr na jednej nodze” to nazwa projektu klasowego realizowanego na języku polskim, który zakłada inscenizację fragmentów „Zemsty” Aleksandra Fredry. Przystąpili do niego uczniowie klasy VII b i VII c Szkoły Podstawowej Nr 2 im. Janusza Korczaka w Nowym Mieście Lub. Dobór grupy występujących osób zależał od wybranej sceny z komedii. Ta inicjatywa wymagała też od młodzieży umiejętności pamięciowego opanowania fragmentów utworu, przygotowania rekwizytów, scenografii i kostiumów oraz dbałości o grę aktorską. Wcześniejsze omówienie na lekcjach tej lektury obowiązkowej pozwoliło uczniom na poznanie polskiej kultury epoki romantyzmu, zrozumienie języka komedii, budowy zewnętrznej i wewnętrznej utworu. Występ przed koleżankami i kolegami z klasy – w strojach z epoki, przy odpowiedniej scenografii umożliwił młodzieży poznanie ważnej funkcji literatury w kształtowaniu właściwych postaw zaangażowania społecznego i uwrażliwił ich na prawdę i dobro. Dzięki udziałowi w tym projekcie uczniowie zgodnie stwierdzili, że treść „Zemsty” Aleksandra Fredry na długo pozostanie w ich pamięci. Dziękujemy panie Paulinie Brodzik za pomoc w przygotowaniu dekoracji i doborze strojów.

WSTECZ

październik 2021
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031