ZESPÓŁ SZKÓŁ PODSTAWOWEJ I MUZYCZNEJ

W NOWYM MIEŚCIE LUBAWSKIM

www.sp2nml.pl
Archiwa

19 października 2021r. grupa 36 uczniów klas IV – VIII Szkoły Podstawowej Nr 2 im. Janusza Korczaka w Nowym Mieście Lub. uczestniczyła w wycieczce ekologicznej do Gaju – Grzmięcy, miejscowości położonej w powiecie brodnickim w gminie Zbiczno. Opiekunami uczniów byli panowie: Andrzej Domżalski, Zbigniew Rymer i Maciej Bochenek. Młodzież uczestniczyła w warsztatach, pokazach oraz miała okazję obejrzeć wystawę rybołówstwa i wędkarstwa. W Ośrodku Edukacji Ekologicznej „Miętowy Gaj” w Gaju – Grzmięcy przewodnik Brodnickiego Parku Krajobrazowego pani Joanna Tomczyk w ciekawy sposób zaprezentowała uczniom zwierzęta żyjące na terenie BPK. Dodatkową atrakcją była możliwość zwiedzania znajdującego się w w/w obiekcie muzeum przyrodniczego. Kolejnym etapem wycieczki była wyprawa ścieżką ekologiczną „Bobrowiska”, która wiedzie wzdłuż rzeki Skarlanki. Uczniowie mogli dostrzec m.in. ślady żerowania bobrów i ich żeremia oraz stary młyn wodny na rzece Skarlance. Uczniowie zyskali świadomość tego, że działalność bobrów (budowanie tam ze ściętych drzew) oraz spiętrzenie wody przez młyn to przykłady małej retencji. Człowiek niestety zaniedbał te naturalne tereny i dlatego borykamy się z utratą zasobów wodnych. Na parterze budynku Zakładu Gospodarki Rybacko – Wędkarskiej w Grzmięcy w czterech salach o łącznej powierzchni 110 m2 uczniowie zwiedzali wystawę pt. „Tradycje rybołówstwa i wędkarstwa na Pojezierzu Brodnickim”. Celem tej ekspozycji jest ukazanie rybołówstwa i wędkarstwa Pojezierza Brodnickiego w rocznym cyklu przyrodniczym. Taka optyka pozwala uchwycić liczne związki człowieka z przyrodą. Narrację oparto na prezentacji zmieniających się w ciągu czterech pór roku sposobów i metod połowu, wykorzystujących różne narzędzia rybackie. Zgodnie z tym przestrzeń wystawienniczą podzielono na następujące części: Wiosna, Lato, Jesień, Zima. Każda z nich zajmuje jedno z pomieszczeń budynku. To była ciekawa lekcja dla wszystkich uczestników wycieczki. Dodatkowo na wystawie, obok licznych narzędzi połowu oraz towarzyszącego rybakom i wędkarzom sprzętu pomocniczego, wykorzystano bogaty materiał ilustracyjny: fotografie, ryciny, rysunki, kalendarz rybacki i notatki prasowe. Po tak intensywnie spędzonym dniu, bogatsi w wiedzę na temat środowiska naturalnego oraz wpływu człowieka na zmiany zachodzące w przyrodzie, uczniowie wrócili do szkoły.

WSTECZ

październik 2021
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031