ZESPÓŁ SZKÓŁ PODSTAWOWEJ I MUZYCZNEJ

W NOWYM MIEŚCIE LUBAWSKIM

www.sp2nml.pl
Archiwa

20 października 2021r. uczniowie klasy VII b Szkoły Podstawowej Nr 2 im. Janusza Korczaka w Nowym Mieście Lub. wraz z opiekunami: panią Dorotą Zawadzką i panią Justyną Józefowicz odwiedzili w czasie wycieczki klasowej Gdynię i Gdańsk. W Centrum Nauki „Eksperyment” w Gdyni korzystali z wielu interaktywnych wystaw, gdzie mogli połączyć naukę z zabawą. Przeżyli improwizowane trzęsienie ziemi, jazdę symulacyjną w samochodzie terenowym oraz bili rekordy w jeździe na rowerze i biegach. Dodatkowo obserwowali proces starzenia się ludzkiej twarzy oraz słyszalność natężenia dźwięku w decybelach w zależności od wieku człowieka. Kolejne wystawy ujawniły uczniom wnętrze organizmu, gdzie mogli sprawdzić, jak wygląda trawienie hamburgera lub pizzy. Niektórzy odkryli prawdopodobnie swe przyszłe powołanie, gdyż odkopywali szczątki dinozaurów lub budowali wodne zapory. Uczniowie spędzili tam aktywnie trzy godziny. Następną atrakcją wycieczki było zwiedzanie Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Na jednej z największych powierzchni wystawienniczych w Europie za pomocą artefaktów, ale również nowoczesnych technologii przedstawiono historię ludności cywilnej w czasie II wojny światowej, a także ukazano wyjątkowość polskiego doświadczenia na tle innych narodów. Uczniowie klasy VII b wraz z przewodnikiem muzeum zwiedzili wystawy według trzech bloków tematycznych: „Droga do wojny”, „Groza wojny” i „Długi cień wojny”. Niezliczone ilości eksponatów i ich historia opowiedziana przez przewodnika poszerzyły wiedzę uczniów na temat najistotniejszych faktów dotyczących tego zbrodniczego konfliktu zbrojnego. Ciekawą ekspozycją była również wystawa „Podróż w czasie” – to rekonstrukcja mieszkania warszawskiej rodziny w trzech różnych okresach: 3 września 1939r. – kilka dni po wybuchu II wojny światowej, 8 marca 1943r. – w czasie okupacji niemieckiej i 8 maja 1945r. – w dniu kapitulacji Niemiec. Zmieniające się elementy wystroju mieszkania uzmysłowiły uczniom zmieniającą się sytuację polityczną, społeczną i ekonomiczną walczącego kraju. Niezwykłym doświadczeniem była też możliwość zobaczenia sali lekcyjnej z drugiej połowy lat trzydziestych. Młodzież mogła się przekonać, jak wyglądał ówczesna szkoła oraz jakich obywatelskich postaw wymagano od uczniów. To była interesująca lekcja historii. Uczniowie klasy VII b wrócili do Nowego Miasta w późnych godzinach wieczornych z bagażem niezwykłych doświadczeń i wiedzy.

WSTECZ

październik 2021
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031