ZESPÓŁ SZKÓŁ PODSTAWOWEJ I MUZYCZNEJ

W NOWYM MIEŚCIE LUBAWSKIM

www.sp2nml.pl
Archiwa

15 października obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Białej Laski. Celem obchodów tego dnia jest ukazanie społeczeństwu problematyki osób niewidomych i niedowidzących. Dla osób niewidomych jest to święto, podczas którego przypominają zdrowej części społeczeństwa, że istnieją i chcą żyć tak, jak wszyscy inni obywatele kraju i świata – bez ograniczeń i bez fałszywej litości. Dlatego w tym dniu do uczniów klasy III b Szkoły Podstawowej Nr 2 im. Janusza Korczaka w Nowym Mieście Lub. na zaproszenie wychowawczyni zawitała pani Lucyna Lewon – bibliotekarka Biblioteki Pedagogicznej w Nowym Mieście Lubawskim, która wskazała zarys tego święta oraz przeprowadziła z uczniami ciekawe zajęcia. Po zapoznaniu wszystkich z historią tego święta pani Lucyna zaprezentowała dwie książki: „Oczy” I. Chmielewskiej – to opowieść o sztuce widzenia, darze widzenia i sile zmysłów oraz kolejną pozycję książkową pt. „Czarna książka kolorów” M. Cottina, R. Faria, która przenosi czytelników do świata osób niewidzących. Uczniowie mieli również okazję zobaczyć alfabet Braille’a i wykonać ćwiczenie dotyczące zakodowania swojego imienia w tymże języku. Taka lekcja była okazją do tego, by wczuć się w rolę osób niewidomych. Poprzez zasłanianie oczu i zmysł dotyku uczniowie mieli nazwać przedmioty, które trzymali w ręku. W podziękowaniu za przybycie dzieci wręczyły pani Lewon upominek, który musiała rozpoznać poprzez zmysł dotyku, z zamkniętymi oczami. Uczniowie klasy III b wraz z wychowawczynią panią Małgorzatą Prokop są bardzo wdzięczni za tak niezwykłą lekcję.

WSTECZ