ZESPÓŁ SZKÓŁ PODSTAWOWEJ I MUZYCZNEJ

W NOWYM MIEŚCIE LUBAWSKIM

www.sp2nml.pl
Archiwa

16 kwietnia 2021r. uczniowie klas VIII Szkoły Podstawowej Nr 2 im. Janusza Korczaka gościli na swoich lekcjach pana Stanisława Ryszarda Ulatowskiego – redaktora naczelnego, współtwórcę „Gazety Nowomiejskiej”. Spotkanie to odbyło się w ramach zajęć wiedzy o społeczeństwie i dotyczyło pracy w mediach. Gość rozpoczął swoją opowieść od pierwszego spotkania z mediami, kiedy to jako młody chłopak w czasie zawodów sportowych wykonał czarno-białe zdjęcie na dzisiejszej Kurzej Górze. Później współpracował z różnymi czasopismami, aż pewnego dnia przyszedł pomysł na założenia czasopisma związanego z naszym regionem. W tym momencie uczniowie usłyszeli ciekawą historię o współpracy z panią Anną Pestką – Górską, która wpadła na pomysł nazwy dla naszego czasopisma i panią Grażyną Jonowską, która towarzyszy „Gazecie Nowomiejskiej” od początku jej istnienia do dnia dzisiejszego (obecnie jest sekretarzem gazety). Nasz gość, opowiadając o powstaniu gazety, nie zapomniał wspomnieć o codziennej pracy dziennikarza, o tym, że rzetelność to podstawa. Mówił  również, że ta praca nigdy się nie kończy, jego telefon jest zawsze włączony, a on zawsze gotowy, aby pojechać tam, gdzie dzieje się coś, co może zainteresować czytelników. Praca dziennikarza wiąże się z poświęceniem, ale niesie za sobą i pozytywne aspekty. Mając legitymację prasową, o której wspominał pan Ulatowski, wszystkie drzwi stają przed nami otworem. Można dostać się za kulisy i prowadzić wywiady z ciekawymi ludźmi, zrobić niezapomnianą fotografię. Ta praca to „ciągłe spotkania z ludźmi i  to jest fascynujące”  – podkreślał gość spotkania. Na koniec nasi uczniowie mogli zadawać pytania. Dotyczyły one najczęściej łączenia życia prywatnego i zawodowego oraz wynagrodzenia, które jak się dowiedzieliśmy, nie jest adekwatne do wykonywanej pracy i dlatego od osiemnastu lat w gazecie pracuje pan Dariusz Lewandowski – handlowiec, który współpracuje z lokalnymi firmami, gdyż gazeta nie utrzymałaby się z zysków z nakładów. Są również dziennikarze obywatelscy, którzy śledzą wydarzenia i przekazują informacje gazecie. Młodzież zainteresowało wykształcenie naszego gościa oraz historia Nowego Miasta. Tu pan Ulatowski wspominał o swojej pasji do archeologii, o ciekawych eksponatach, które znajdują się w redakcji „Gazety Nowomiejskiej” na ul. Wodnej oraz tych, które oddał do zaprzyjaźnionych muzeów. Wielokrotnie podkreślał, że bliskie jest mu również Muzeum Ziemi Nowomiejskiej, które wymaga gruntownego remontu. Dziękujemy za miłe spotkanie, które okazało się ciekawą lekcją historii. Spotkanie zorganizowała nauczycielka historii i wiedzy o społeczeństwie – pani Joanna Mierzyńska.

WSTECZ

kwiecień 2021
P W Ś C P S N
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930