ZESPÓŁ SZKÓŁ PODSTAWOWEJ I MUZYCZNEJ

W NOWYM MIEŚCIE LUBAWSKIM

www.sp2nml.pl
Archiwa

Żołnierze Wyklęci, Żołnierze Niezłomni – te tematy pojawiają się dzisiaj w czasie zajęć w naszej szkole – Szkole Podstawowej Nr 2 im. Janusza Korczaka w Nowym Mieście Lub. Od rana mówimy o bohaterach, którzy zapłacili za swoje przywiązanie do ojczyzny najwyższą cenę. Byli to żołnierze podziemia niepodległościowego, wywodzący się z Armii Krajowej i Narodowych Sił Zbrojnych, którzy od roku 1944 walczyli z wojskami sowieckimi i komunistycznym aparatem terroru o niepodległą Polskę, wierni złożonej przysiędze. Zamordowani bohaterowie skazani zostali przez władze komunistyczne na zapomnienie. Ich groby znajdują się w lasach, na tzw. łączce przy murze cmentarza na Powązkach oraz w innych, nieodkrytych jeszcze miejscach. Dzisiaj 1 marca 2021 roku z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych przywracamy pamięć o Żołnierzach Wyklętych, poznajemy sylwetki żołnierzy, oglądamy filmy historyczne, rozmawiamy o zapomnianych bohaterach i czytamy:

Wilki

(fragment)

Ponieważ żyli prawem wilka

historia o nich głucho milczy

pozostał po nich w kopnym śniegu

żółtawy mocz i ten ślad wilczy

szybciej niż w plecy strzał zdradziecki

trafiła serce mściwa rozpacz

pili samogon jedli nędzę

tak się starali losom sprostać

Zbigniew Herbert, Wilki, [w:] tegoż, Rovigo, Wrocław 1992.

WSTECZ

marzec 2021
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031