ZESPÓŁ SZKÓŁ PODSTAWOWEJ I MUZYCZNEJ

W NOWYM MIEŚCIE LUBAWSKIM

www.sp2nml.pl
Archiwa

4 grudnia 2019 roku grupy przedszkolne „Gumisie”, „Motylki”, „Krasnoludki” oraz dzieci mające nauczanie indywidualne z Zespołu Szkół Podstawowej i Muzycznej w Nowym Mieście Lubawskim wraz z paniami: Izabelą Kamińską, Sylwią Zielińską, Aliną Bączek, Marią Szymankiewicz i Karoliną Machcińską uczestniczyły w spotkaniu z górnikiem. Dzieci spotkały się z panem Adamem Przybyszewskim – emerytowanym górnikiem, który pracował w kopalni 21 lat. Rodzina pana Adama (5 braci, 3 siostry, szwagrowie, bratankowie) związana jest z górnictwem. Gość opowiedział przedszkolakom o trudnej i niebezpiecznej pracy górników, o wypadkach, które miały miejsce podczas pracy. Przedszkolaki obejrzały prezentację multimedialną przygotowaną przez panie. Przypomniały legendy o „Skarbniku – duchu śląskich kopalń” oraz o Królowej Kindze, która „sprowadziła” do Polski sól. Dowiedziały się, dlaczego Św. Barbara jest patronką górników. Pan Adam przyszedł do przedszkola w stroju galowym. Demonstrował i nazywał poszczególne jego elementy. Maluchy dowiedziały się, co oznaczają różnego koloru pióropusze na górniczych czapkach. Gość uczył przedszkolaki gwary śląskiej. Dzieci mogły obejrzeć bryłę węgla i soli, wykonywały obrazki węglem rysunkowym, kolorowali obrazki przedstawiające górników i Św. Barbarę oraz wykonywali dzieła matematyczne. Na spotkanie przybyła nasza pani Basia i nawzajem z górnikiem złożyli sobie życzenia. Spotkanie zakończyło wspólne odśpiewanie piosenki „Poszła Karolinka do Gogolina”. Z okazji Barbórki przedszkolaki życzyły panu Adamowi 100 lat zdrowia.

 

WSTECZ

grudzień 2019
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031