ZESPÓŁ SZKÓŁ PODSTAWOWEJ I MUZYCZNEJ

W NOWYM MIEŚCIE LUBAWSKIM

www.sp2nml.pl
Archiwa

29 listopada 2019 roku w Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie wręczono Certyfikaty Warmińsko-Mazurskiego Kuratora Oświaty Szkoła Przyjazna Środowisku. W XIV Edycji 2018/2019 udział wzięła Szkoła Podstawowa Nr 2 im. Janusza Korczaka w Nowym Mieście Lubawskim. Na gali obecni byli: Warmińsko-Mazurski Kurator Oświaty w Olsztynie pan Krzysztof Marek Nowacki, Wojewoda Warmińsko-Mazurski pan Artur Henryk Chojecki, przedstawiciele szkół uczestniczących w projekcie. Naszą szkołę reprezentował koordynator przedsięwzięcia pan Andrzej Domżalski. Pan Andrzej odebrał dla Szkoły Podstawowej Nr 2 im. Janusza Korczaka w Nowym Mieście Lubawskim Certyfikat Szkoła Przyjazna Środowisku. Projekt naszej szkoły dotyczył bioróżnorodności wokół nas. Uświadomienie uczniom i społeczności lokalnej jak ważna jest różnorodność gatunkowa dla człowieka i życia na Ziemi, ukazanie różnorodności gatunkowej organizmów żyjących na terenie Pojezierza Brodnickiego i Iławskiego, konieczność ochrony środowisk, ich życia, zapoznanie uczniów z formami ochrony przyrody i sposobami ich respektowania oraz wzrost bezpieczeństwa gatunków objętych ochroną i ich środowisk to główne cele przedsięwzięcia, które realizowała nasz szkoła. Projekt skierowany był do uczniów klas 4 – 8, realizowaliśmy go od listopada do czerwca minionego roku szkolnego i ogłoszony został  na stronie internetowej szkoły. W ramach projektu odbyło się wiele pogadanek na lekcjach przyrody, biologii oraz na godzinach do dyspozycji wychowawcy klasowego. Zrealizowano konkursowe projekty: klasy 4 „ Mój zielnik drzew i krzewów”,  klasy 5 „Mój wirtualny zielnik roślin i grzybów”, klasy 6 „Moje wirtualne zoo” i  klasy 7- 8  albumy lub prezentacje „Bioróżnorodność wód, łąk, pół i lasów”. Były to prace grupowe, najlepsze z nich zostały przekazane do biblioteki szkolnej. Priorytetowym konkursem, poprzedzonym kampanią była budowa domków dla owadów i poidełek dla mniejszych zwierząt. Uczniowie wraz z rodzicami stworzyli domowe ekozespoły, konstruując i budując łącznie 24 domki i poidełka, które społeczność lokalna mogła zobaczyć podczas festynu szkolnego o zasięgu miejskim, następnie część z nich rozmieściliśmy na stałe wokół szkoły. Od marca do czerwca  2017 r. przeprowadziliśmy projekt „Słońce, wiatr i woda energii nam doda. Energetyka Przyjazna Środowisku. Wpływ zanieczyszczeń powietrza i składników pogody na smog”. Na realizację projektu pozyskaliśmy 2250,00 zł z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska  i Gospodarki Wodnej w Olsztynie, za pośrednictwem Olsztyńskiego Centrum Edukacji Ekologicznej. Za otrzymane pieniądze zakupiliśmy pomoce dydaktyczne związane z energią odnawialną.

 

WSTECZ

listopad 2019
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930