ZESPÓŁ SZKÓŁ PODSTAWOWEJ I MUZYCZNEJ

W NOWYM MIEŚCIE LUBAWSKIM

www.sp2nml.pl
Archiwa

W sali grupy przedszkolnej „Krasnoludki” Zespołu Szkół Podstawowej i Muzycznej w Nowym Mieście Lubawskim wychowawczyni pani Maria Szymankiewicz zorganizowała z dziećmi kącik muzealny. Znalazły się w nim sprzęty, które dawniej służyły ludziom w życiu codziennym. Dzieci poznały: żelazko z duszą, tarę do prania, grzałkę do gotowania wody, lampy naftowe, młynek do kawy, projektor filmowy, telefon stacjonarny, maszynę do pisania, naczynia służące dawniej do mycia. Wychowanków pań: Marii Szymankiewicz i Karoliny Machcińskiej odwiedziła pani Joanna Mierzyńska – nauczyciel historii w naszej szkole. Pani Asia zaprezentowała dzieciom, jak kiedyś prano na tarze, używano telefonów. Zapoznała również przedszkolaków z postaciami wynalazców. Dzieci poznały Leonarda da Vinci – „człowieka renesansu”, który jako inżynier tworzył projekty wyprzedzające jego czasy. Opracował koncepcję śmigłowca, czołgu, podwójnego poszycia burt statku. Drugim naukowcem, którego poznały przedszkolaki był Aleksander Grahem Bell – szkocki wynalazca, logopeda i nauczyciel muzyki, który skonstruował telefon i wymyślił system sterowania samolotu. Z kolei Kirkpatrick Macmillan opracował pojazd z mechanicznym napędem czyli rower, a James King skonstruował pierwszą pralkę. Dzieci były bardzo zainteresowane osiągnięciami techniki i niektóre z nich postanowiły, że w przyszłości będą wynalazcami. Pierwszym sprzętem, który wykonały wraz z panią Marysią były telefony z kubków i sznurka.

 

WSTECZ

listopad 2019
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930