ZESPÓŁ SZKÓŁ PODSTAWOWEJ I MUZYCZNEJ

W NOWYM MIEŚCIE LUBAWSKIM

www.sp2nml.pl
Archiwa

Wstępne prace w ogródku szkolnym przy Zespole Szkół Podstawowej i Muzycznej w Nowym Mieście Lubawskim rozpoczęto jesienią 2018 roku. Polegały one na przekopaniu trawnika, wywozie darni, złożeniu szklarni i przydziale działek poszczególnym klasom.

Cele projektu „Ogródek szkolny” to: zapoznanie uczniów z roślinami warzywnymi, kwiatami i ziołami; zdrowe odżywianie; zwiększenie bioróżnorodności wokół szkoły; umiejętność ekologicznej uprawy roślin, planowania i obserwacji; motywowanie do odpowiedzialności i samodzielności. Za ogródek szkolny odpowiadają uczniowie klas I – IV, klasy V c oraz koła biologicznego Szkoły Podstawowej Nr 2 im. Janusza Korczaka w Nowym Mieście Lubawskim. W ramach projektu ze szkołą współpracują sponsorzy: Warmińsko-Mazurski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Olsztynie, który zakupił szklarnię; pani Anna Barska z Nadleśnictwa Iława, Leśnictwa Tylice – przekazała plastry drewka na ścieżki; Sklep „Rolnik” – przekazał palety na kompostownik; PPHU „Podrew”, pan Zygmunt Podolski – wykonał ramki do grządki z ziołami; rodzice uczniów – zakupili nasiona, sadzonki i narzędzia. Wiosną w naszym ogrodzie uczniowie pod opieką wychowawców przygotowali działki pod uprawę, następnie zasiali i posadzili warzywa, kwiaty, zioła. Do końca roku szkolnego systematycznie pielęgnowali posiane i posadzone roślinki, podlewali je i pielili. Zgodnie z projektem uczniowie poszczególnych klas będą odpowiedzialni za swoje działki do końca edukacji w szkole podstawowej. W ogrodzie umieściliśmy domki dla owadów i poidełka dla zwierząt, które wykonali uczniowie klas IV – VIII w ramach projektu „Bioróżnorodność wokół nas”. Nasz ogródek zgłosiliśmy do konkursu organizowanego przez Olsztyńskie Centrum edukacji  Ekologicznej. Nasz projekt bierze udział w IV edycji konkursu „Certyfikat Szkolnego Ogrodu Dydaktycznego” pod hasłem „Wsi spokojna, wsi wesoła” – czyli zakątki rustykalne w szkolnym ogrodzie dydaktycznym.

Serdecznie dziękujemy wszystkim sponsorom za pomoc, współpracę i wsparcie w realizacji projektu „Ogródek szkolny”.

 

 WSTECZ

czerwiec 2019
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930