ZESPÓŁ SZKÓŁ PODSTAWOWEJ I MUZYCZNEJ

W NOWYM MIEŚCIE LUBAWSKIM

www.sp2nml.pl
Archiwa

Z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości 11 listopada 2018 roku w Miejskim Centrum Kultury w Nowym Mieście Lubawskim wystawiono przedstawienie „Droga do Niepodległości”. Widowisko przygotowali uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół Podstawowej i Muzycznej w Nowym Mieście Lubawskim.Przed częścią artystyczną głos zabrał Burmistrz Nowego Miasta Lubawskiego pan Józef Blank. Akcja spektaklu w kilku odsłonach dzieje się na strychu w domu babci. Tam czworo uczniów odnajduje stare dokumenty. Wśród nich są listy, kartki z pamiętników oraz wycinki gazet. Najstarszy z listów mówi o uchwaleniu Konstytucji 3 Maja. Kolejne historyczne dokumenty ukazują najważniejsze wydarzenia do 11 listopada 1918 roku. W prezentowanym przestawieniu teksty źródłowe przeplatane były wierszami, pieśniami, piosenkami oraz utworami w wersji instrumentalnej. Całość zamknęła piosenka „Tu wszędzie jest moja Ojczyzna” oraz wejście przedszkolaków w biało-czerwonych strojach z olbrzymią biało-czerwoną flagą. Ten najbardziej wzruszający moment spiął i zakończył widowisko. Publiczność zebrana w sali widowiskowej MCK wysłuchała poezji Wisławy Szymborskiej i Tadeusza Kubiaka, utworów F. Chopina na flet i fortepian, kwartetu instrumentalnego, piosenek „Ja to mam szczęście”, „Biały Krzyż”, „Czy coś jest piękniejszego”, „Zagrajcie nam srebrne dzwony”, „Radosna Niepodległa”. Widowisko, które przygotowali panie: Anita Leliwa, Magdalena Domżalska, Anna Pesta-Górska, Mirosława Nowakowska, Agnieszka Kasprzycka, Iwona Mrozińska, Natalia Reszka oraz pan Stanisław Michał Gurzyński  poprowadziły panie Małgorzata Fijałkowska i Magdalena Grabowska. W „Drodze do Niepodległości” wystąpili aktorzy: Anna Meler, Alicja Babska, Michał Kwiatkowski, Marceli Kowalski, recytatorzy: Ines Leliwa i Mikołaj Pawlicki, solistki: Milena Bartnicka, Otylia Olęcka, Aleksandra Jaroszewska, Antoni Fijałkowski, Pola Seroczyńska, Amelia Kasprzycka, Maja Rydel, Laura Ujazdowska, Dominika Krezymon, Magdalena Górska, Zofia Jabłońska oraz pani Monika Kopaczewska, Natalia Masłowska – fortepian, pani Martyna Sarnowska – flet, pan Jacek Wróblewski – klarnet, pan Nikodem Wojtkiewicz – wibrafon. Po uroczystości goście oraz mieszkańcy grodu nad Drwęcą udali się do nowomiejskiej Bazyliki, aby wziąć udział we Mszy Świętej za Ojczyznę. Ten wyjątkowy dzień zakończyło spotkanie na Rynku. Zgromadzeni wysłuchali kilku piosenek o treściach patriotycznych, z biało-czerwonych zniczy utworzono flagę narodową. Były fajerwerki oraz olbrzymi, biało-czerwony tort, który osobiście kroił Gospodarz Miasta pan Józef Blank.

 

WSTECZ

listopad 2018
P W Ś C P S N
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930