ZESPÓŁ SZKÓŁ PODSTAWOWEJ I MUZYCZNEJ

W NOWYM MIEŚCIE LUBAWSKIM

www.sp2nml.pl
Archiwa

25 kwietnia 2018 roku w hali sportowej Zespołu Szkół Podstawowej i Muzycznej w Nowym Mieście Lubawskim odbyła się uroczystość uhonorowania pamięci aspiranta Policji Państwowej Władysława Witkowiaka, jednej z 21473 ofiar Zbrodni Katyńskiej przez posadzenie „Dębu Pamięci”. Uroczystość zaszczycili swoją obecnością Burmistrz Nowego Miasta Lubawskiego pan Józef Blank, Radna Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego pani Jolanta Szulc, Ksiądz Kanonik Zbigniew Markowski, Wiceburmistrz Nowego Miasta Lubawskiego pan Krzysztof Widźgowski, Komendant Powiatowy Policji w Nowym Mieście Lubawskim pan Jacek Drozdowski, Komendant Straży Miejskiej pan Piotr Wysocki, dyrektorzy nowomiejskich szkół podstawowych: pani Bożena Rutkowska-Marciniak i pan Jerzy Resicki, Przewodnicząca Rady Rodziców Szkoły Podstawowej Nr 2 im. Janusza Korczaka pani Brygida Karczyńska oraz radni miejscy, panowie: Zbigniew Ewertowski, Kazimierz Zgliczyński, Wojciech Kłosowski, Mieczysław Kubacki, Andrzej Nadolski. W ceremonii wzięli udział uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół Podstawowej i Muzycznej w Nowym Mieście Lubawskim oraz poczty sztandarowe Komendy Powiatowej Policji i Szkoły Podstawowej Nr 2 im. Janusza Korczaka w Nowym Mieście Lubawskim. Galę poprowadziły panie: Małgorzata Fijałkowska i Magdalena Grabowska. W montażu słowno-muzycznym, który przygotowały panie: Magdalena Domżalska, Małgorzata Biłgorajska, Agnieszka Kasprzycka, Katarzyna Gross-Nowińska i Anita Leliwa, wystąpili uczniowie Zespołu Szkół. Zgromadzeni w hali sportowej wysłuchali referatu na temat Zbrodni Katyńskiej.

 

Wśród aresztowanych w pierwszej grupie przez władze sowieckie znalazł się Władysław Witkowiak. Trafił on do obozu tylko dlatego, że był przodownikiem Policji Państwowej. Nasz bohater urodził się 24 stycznia 1895 roku w Sokolnikach Wielkich. W Policji służył od 1919 roku. Przez wiele lat służbę pełnił w województwie pomorskim, między innymi w Komendzie Powiatowej Policji w Nowym Mieście Lubawskim. Z chwilą wybuchu wojny pełnił funkcję Komendanta Posterunku w Brodnicy.

Po prezentacji bohatera nastąpił uroczysty akt sadzenia „Dębu Pamięci”. Przy sygnale trąbki sadzenia „Dębu Pamięci” dokonali Burmistrz Nowego Miasta Lubawskiego pan Józef Blank, Komendant Powiatowy Policji w Nowym Mieście Lubawskim pan Jacek Drozdowski oraz Dyrektor Zespołu Szkół Podstawowej i Muzycznej pan Zbigniew Domżalski. Tablicę pamiątkową odsłonili Burmistrz Nowego Miasta Lubawskiego oraz Radna Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego pani Jolanta Szulc. Następnie Ksiądz Kanonik Zbigniew Markowski poświęcił „Dąb Pamięci” oraz tablicę pamiątkową. Kolejnym punktem gali były wystąpienia przybyłych gości. Na zakończenie uroczystości głos zabrał gospodarz szkoły pan Zbigniew Domżalski, który między innymi podziękował gościom za udział w ceremonii, nauczycielom i uczniom za przygotowanie części artystycznej. Szczególne słowa podziękowania Dyrektor Zespołu Szkół pan Zbigniew Domżalski skierował do koordynatorów projektu „Katyń… ocalić od zapomnienia”: pani Małgorzaty Prokop oraz panów Andrzeja Domżalskiego i Roberta Wróblewskiego.

 

WSTECZ

kwiecień 2018
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30