ZESPÓŁ SZKÓŁ PODSTAWOWEJ I MUZYCZNEJ

W NOWYM MIEŚCIE LUBAWSKIM

www.sp2nml.pl
Archiwa

W ramach projektu dotyczącego energetyki przyjaznej środowisku pt. „Słońce, wiatr i woda energii Ci doda” uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 2 im. Janusza Korczaka w Nowym Mieście Lubawskim udali się do elektrowni wiatrowej w Pacółtowie i elektrowni wodnej na Welu w Kaczku. Właściciel wiatraka pan Stanisław Pawlicki udzielił uczniom szczegółowych informacji na temat działania urządzenia. Uczestnicy wycieczki dowiedzieli się, jaką moc ma prąd tam wytwarzany i w jaki sposób przesyłany jest do linii energetycznej. Energia elektryczna uzyskana z energii wiatru jest uznawana za ekologicznie czystą, gdyż, pomijając nakłady energetyczne związane z wybudowaniem takiej elektrowni, wytwarzanie energii nie pociąga za sobą spalania żadnego paliwa. Z kolei w Kaczku uczniowie zobaczyli elektrownię wodną, której turbiny napędza rzeka Wel. Elektrownie wodne są zakładami przemysłowymi zamieniającymi energię potencjalną wody na elektryczną, są najintensywniej wykorzystywanym oraz stosunkowo tanim źródłem energii odnawialnej. Mogą szybko zamienić generowaną moc w zależności od zapotrzebowania. Ich wadą jest ograniczona liczba lokalizacji, w których można je budować. W przeciwieństwie do elektrowni węglowych obie elektrownie wytwarzają czysty prąd.

 

WSTECZ

maj 2017
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031