ZESPÓŁ SZKÓŁ PODSTAWOWEJ I MUZYCZNEJ

W NOWYM MIEŚCIE LUBAWSKIM

www.sp2nml.pl
Archiwa

31 marca 2017 roku w ramach projektu „Poznajemy formy ochrony przyrody w naszym powiecie” członkowie Koła Odkrywców ze Szkoły Podstawowej Nr 2 im. Janusza Korczaka w Nowym Mieście Lubawskim pod opieką panów: Andrzeja Domżalskiego i Zbigniewa Rymera udali się do Nielbarka. Celem było miejsce, gdzie rzeka Drwęca przepływa obok jeziora po kopalni żwiru obok wiaty z tablicami opisującymi gatunki zwierząt i roślin bytujących w tamtejszych zbiornikach wodnych. Uczniowie poznali historię wyrobiska oraz zostali zapoznani z informacjami o najdłuższym w Polsce rezerwacie. Jest nim rezerwat ichtiofaunistyczny „Rzeka Drwęca”. Zajęcia odbywały się przy ognisku, przy którym było również smażenie kiełbasek. Wyrobisko pożwirowe w Nielbarku kiedyś przedstawiało prawdziwie „księżycowy” krajobraz. Przez lata natura przekształciła ten poeksploatacyjny zbiornik w urocze rozlewisko z wieloma ciekawostkami przyrodniczymi. Z kolei Drwęca to rzeka wyjątkowa, nie tylko dlatego, że piękna i świetnie sprawdzająca się jako szlak kajakowy. To jedyna rzeka w Polsce, która od źródeł do ujścia jest rezerwatem przyrody. Na całej długości stanowi rezerwat ichtiologiczny, utworzony w celu ochrony środowiska wodnego i bytujących w nim ryb, a w szczególności pstrąga, łososia, troci i certy. Występują tam również boleń, głowacz białopłetwy, koza, łosoś atlantycki, minóg rzeczny, piskorz, różanka, świnka, lipień, miętus. Rezerwat obejmuje rzekę Drwęcę wraz z niektórymi odcinkami jej dopływów. Jest to najdłuższy rezerwat ichtiologiczny w Polsce o powierzchni chronionej 444,38 ha.

 

WSTECZ

kwiecień 2017
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930