ZESPÓŁ SZKÓŁ PODSTAWOWEJ I MUZYCZNEJ

W NOWYM MIEŚCIE LUBAWSKIM

www.sp2nml.pl
Archiwa

Klub Odkrywców działający w Szkole Podstawowej Nr 2 im. Janusza Korczaka w Nowym Mieście Lubawskim udał się 20 października do Rezerwatu Piekiełko. Podczas wycieczki uczniami opiekowali się panowie: Andrzej Domżalski i Zbigniew Rymer. Młodzi przyrodnicy przebyli ścieżkę ekologiczną, na której umieszczone są tablice informacyjne ze zdjęciami i opisem chronionych gatunków roślin i zwierząt. Uczniowie dokonali badania jakości wody za pomocą zestawów do badania. Woda w rezerwacie jest bardzo czysta o czym informuje także występujący na kamieniach krasnorost hildenbrandtia rivularis. Rezerwat Piekiełko znajduje się na terenie Welskiego Parku Krajobrazowego w powiecie nowomiejskim. Został on utworzony na przełomowym odcinku rzeki Wel, która mu tu charakter wartkiego górskiego potoku. Strome zbocza nad Welem porośnięte są niemal 100 – letnim lasem grądowym z dominacją graba pospolitego. Na wysokich  zboczach występują liczne źródła i wysięki oraz aktywne osuwiska. Z rzeką związany jest pluszcz – niewielki ptak bytujący przeważnie w pobliżu potoków górskich. Można też zaobserwować zimorodka. Na terenie 26 hektarowego rezerwatu występuje kilkanaście gatunków roślin chronionych. W rzece Wel na terenie Piekiełka tarło odbywa pstrąg potokowy, lipień i troć wędrowna. 

 

WSTECZ

październik 2016
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31