ZESPÓŁ SZKÓŁ PODSTAWOWEJ I MUZYCZNEJ

W NOWYM MIEŚCIE LUBAWSKIM

www.sp2nml.pl
Archiwa

Uczniowie klasy III a realizujący Program Regionalny „Jest takie miasto” udali się wraz z wychowawczynią panią Maria Szymankiewicz do Bazyliki Św. Tomasza Apostoła. W ramach kręgu tematycznego „Mała i Wielka Ojczyzna” spotkali się z Księdzem Proboszczem Zbigniewem Markowskim. Dla trzecioklasistów, którzy wkrótce przystąpią do I Komunii Świętej, było to bardzo ważne wydarzenie. Uczniowie uczestniczyli w odsłonięciu figury Matki Boskiej Łąkowskiej, znajdującej się w ołtarzu głównym i wysłuchali informacji o cudownej figurze oraz legend związanych z figurą. Oglądały relikwie wyeksponowane za głównym ołtarzem oraz wota, które wierni przynieśli w podzięce za otrzymane łaski. Ołtarz boczny poświęcony Matce Boskiej Krzyżackiej jest równocześnie poświęcony Świętemu Janowi Pawłowi II. Przy nim trzecioklasiści zaśpiewali „Barkę” – ulubioną pieśń naszego Papieża. Dzieci oglądały pozostałe ołtarze, rozpoznawały świętych i podziwiały przepiękne freski. Ksiądz Proboszcz zwrócił uwagę na fresk, na którym Matka Boska zasłania płaszczem Nowe Miasto Lubawskie przed szwedzkim potopem. W trakcie wizyty w bazylice trzecioklasiści zadawali pytania Księdzu Proboszczowi. Przepiękne ołtarze i malowidła, ciekawe opowieści Księdza Kanonika wywołały duże wrażenie na uczniach. W sprawowaniu opieki nad dziećmi pomagała pani Marii Szymankiewicz mama Oli pani Magdalena Gomuła.

WSTECZ

wrzesień 2015
P W Ś C P S N
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930