TYDZIEŃ DLA ZIEMI

W ramach obchodów Światowego Dnia Ziemi Szkoła Podstawowa Nr 2 im. Janusza Korczaka w Nowym Mieście Lubawskim zorganizowała akcję "Tydzień dla Ziemi". Głównym organizatorem przedsięwzięcia był Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie wraz z centrami edukacji ekologicznej z Olsztyna, Elbląga, Ełku i Giżycka. Szkolnym koordynatorem akcji był nauczyciel przyrody pan Andrzej Domżalski. Uczniowie naszej szkoły wykonali wszystkie cztery zadania. W "Tygodniu dla Ziem" uczestnicy wykazali się kreatywnością, aktywnością, zapewnili pozostałym uczniom wiele atrakcji i interesujących wrażeń. Uczniowie miło spędzili czas, a jednocześnie podnosili swoją świadomość ekologiczną. W ramach "Biegu dla Ziemi" na kompleksie sportowym Orlik przy naszej szkole odbył się 22 kwietnia 2015 roku maraton, do którego przystąpiły czteroosobowe reprezentacje klas czwartych, piątych i szóstych. Młodzi sportowcy pokonali 257 okrążeń i 28 metrów. Pierwszy zawodnik rozpoczął bieg z pałeczką z linii startu, pałeczka przekazywana była w strefie zmian kolejnemu zawodnikowi, ostatni uczestnik maratonu kończył bieg przebiegając linię mety. Uczniowie pokonali trasę maratonu w 2 godziny i 45 minut. Zadanie "Przyroda bez zużytych baterii" to wieloletnia akcja przeprowadzana w naszej szkole. Każdy uczeń wie z lekcji, jak bardzo negatywny wpływ na środowisko mają zużyte baterie i że trzeba je oddawać do wyspecjalizowanych w utylizacji miejsc. W tym roku szkolnym zebraliśmy już około 100 kg tych niebezpiecznych odpadów. Kolejne zadanie zrealizowała grupa uczniów z kółka ekologicznego. To właśnie oni ruszyli tropem Odnawialnych Źródeł Energii. Młodzi ekolodzy wraz z opiekunem odwiedzili kotłownię w budynku firmy F.U.H. Morenc, w której znajdują się urządzenia przetwarzające energię geotermalną na ciepło służące do ogrzania 400 m kw. powierzchni. Pan Karol Morenc omówił "od a do z" zasady pozyskiwania i przetwarzania tej energii oraz korzyści z tego płynące.  W gospodarstwie ekologicznym państwa Szarszewskich w Bratuszewie uczniowie poznali działanie elektrowni wiatrowej. Ponadto Pani Mariola Szarszewska oprowadziła po swoim gospodarstwie i omówiła tajniki upraw roślin oraz hodowli zwierząt sposobem ekologicznym. Uczestnicy spotkania otrzymali od państwa Szarszewskich zioła, które po powrocie zasadzili w szkolnym ogródku. Młodzi ekolodzy odwiedzili również elektrownię wodną na rzece Wel w miejscowości Kaczek. Informacje na temat Odnawialnych Źródeł Energii zamieszczone zostały na tablicy dedykowanej ekologii. W ramach promowania OZE wśród uczniów klas I – VI przeprowadzony został wewnątrzszkolny konkurs plastyczny "Odnawialne Źródła Energii". W ramach działania różnorodność gatunków zwierząt oraz drzew i krzewów w najbliższym otoczeniu uczniowie założyli przyszkolną remizę. W tym celu posadzili ponad 30 gatunków drzew i krzewów (rokitniki, derenie, śnieguliczki, dzikie róże, wierzby, tarniny, brzozę i dąb) oraz umieścili domki dla owadów.