PODSUMOWANIE PROJEKTU "Z MATEMATYKĄ NA SPORTOWO"

11 grudnia 2014 roku w hali sportowej Zespołu Szkół Podstawowej i Muzycznej w Nowym Mieście Lubawskim odbyło się podsumowanie projektu "Z matematyką na sportowo". Koordynatorem interdyscyplinarnego przedsięwzięcia była pani Małgorzata Potomska – nauczyciel matematyki. Zadania, które wykonywali uczniowie klas IV – VI Szkoły Podstawowej Nr 2 im. Janusza Korczaka miały charakter różnokierunkowy i wielopoziomowy. Postacią projektu była nasza noblistka Maria Skłodowska-Curie. O uniwersalnym charakterze lekcji matematyki i projektu świadczą zadania, które wykonywali uczniowie. Na apelu podsumowującym najlepsi demonstrowali swoje umiejętności literackie, wokalne, plastyczne. Były również prezentacje multimedialne i filmiki. W ramach zadań "Z matematyką na sportowo" odbyły się turnieje matematyczno-sportowe, podchody matematyczne. Międzydyscyplinarny charakter miało zadanie polegające na wykonaniu przez klasy choinki matematycznej. W tym zadaniu estetyka charakterystyczna dla dyscyplin artystycznych przeplatała się z precyzją związaną z wykonaniem brył geometrycznych, które wykorzystane zostały jako ozdoby choinkowe. Interdyscyplinarny charakter miało dyktando matematyczne, w którym przeplatały się umiejętności ortograficzne z matematycznymi. Jednym z przedsięwzięć był indywidualny konkurs o tytuł "Rachmistrza Szkoły". Do konkursu przystąpiło 20 uczniów z klas IV – VI, których zadaniem było wykonanie obliczeń dostosowanych odpowiednio do poziomu klasy.  W "Nocnym łamaniu głowy" wzięło udział 31 uczestników. Ich zadaniem było rozwiązanie zadań wybranych przez siebie spośród tych, które przygotowali dla nich nauczyciele matematyki.  W banku zadań znajdowały się nietypowe zadania matematyczne, krzyżówki, rebusy, zagadki, szyfry, tangramy, klocki, gry, mandale, domina. "Nocne łamanie głowy" trwało od godziny 16-tej do godziny 19-tej. W trakcie maratonu uczniowie otrzymali słodki poczęstunek. Na zakończenie spotkania wszyscy uczestnicy otrzymali certyfikaty świadczące o aktywnym udziale w zajęciach. Zwieńczeniem przedsięwzięcia był  konkurs wiedzy o Marii Skłodowskie-Curie. Na zakończenie apelu wszyscy uczniowie otrzymali zakładki z postacią noblistki, która jest wspaniałym wzorem do naśladowania.