PODSUMOWANIE PROJEKTU "WIECZNIE ZDROWYM BYĆ - TRZYMAJ FORMĘ"

21 maja 2015 roku w hali sportowej Zespołu Szkół Podstawowej i Muzycznej w Nowym Mieście Lubawskim odbył się apel podsumowujący projekt "Wiecznie zdrowym być – Trzymaj formę". Zadania związane z realizacją przedsięwzięcia skierowane były do uczniów klas IV – VI Szkoły Podstawowej Nr 2 im. Janusza Korczaka. Społeczność uczniowska gościła: panią Krystynę Obrębską – przedstawicielkę Sanepid-u, która była głównym koordynatora projektu, panią Halinę Kleinowską z Oddziału Rejonowego PCK, panią Krystynę Kwiatkowską – pielęgniarkę szkolną, Dyrektora Zespołu Szkół Podstawowej i Muzycznej pana Zbigniewa Domżalskiego, Wicedyrektor Szkoły Podstawowej Nr 2 im. Janusz Korczaka panią Renatę Szwarc. W ramach projektu odbyły się konkursy, warsztaty, prace indywidualne i grupowe, zajęcia sportowo-rekreacyjne. Przedsięwzięcie miało charakter interdyscyplinarny. Głównym jego celem było kształtowanie prozdrowotnych zachowań i kształcenie przeświadczenia, że zdrowie jest największym darem człowieka i powinniśmy o nie dbać w sposób szczególny. W trakcie trwania apelu klasy prezentowały wiersze i scenki o tematyce prozdrowotnej. Uczniowie wysłuchali piosenek w wykonaniu Alicji Kremskiej i Igi Neumann. W ramach projektu uczniowie uczestniczyli w warsztatach pod hasłem "Zdrowe żywienie i ćwiczenia fizyczne". Zajęcia poprzedziła projekcja filmu, następnie uczestnicy wypełniali karty pracy oraz obliczali BMI swoje i członków rodziny, czytali etykiety, układali jadłospisy. W ramach zadań na temat szkodliwego wpływu nikotyny przeprowadzali wywiady oraz pisali wiersze o tematyce antynikotynowej. Piątoklasiści uczestniczyli w kursie udzielania pierwszej pomocy, który poprowadziła pani Halina Kleinowska. Odbyły się również zajęcia z nordic-walking i wycieczka rowerowa. Z względu na prace budowlane przeniesiono "taneczne przerwy". Wyniki konkursów i zawodów sportowych: tenis stołowy, konkurs wiedzy i sprawności, konkurs piosenki, konkurs na najlepszy jadłospis, konkurs literacki "Zdrowie w mojej rodzinie", konkurs plastyczny "Zdrowy styl życia w mojej rodzinie", scenka promująca zdrowy styl życia dostępne są na stronie internetowej szkoły w zakładce szkolne osiągnięcia uczniów. Na apelu podsumowującym projekt klasy wykonały kanapki, który uwieńczyły "zdrowy dzień", dzień ze zdrową kanapką na drugie śniadanie. Namacalnym efektem projektu jest założenie przez uczniów klasy V c Klubu Zdrowego Żywienia. Szkolny koordynator "Wiecznie zdrowym być – Trzymaj formę" pani Małgorzata Potomska podziękowała gościom, wszystkim uczniom i nauczycielom, którzy aktywnie włączyli się do realizacji projektu.