PROGRAM BADACZ WODY

Szkoła Podstawowa Nr 2 im. Janusza Korczaka w Nowym Mieście Lubawskim po raz kolejny ubiega się o Certyfikat Zielonej Flagi oraz uczestniczy w programie Badacz Wody. Wymienione przedsięwzięcia są atrakcyjnym i inspirującym programem edukacyjnym, który daje tysiącom uczniów na całym świecie możliwość przeprowadzenia wspólnych działań związanych z wodą na rzecz swoich szkół i lokalnych społeczności. Program Badacz Wody jest całkowicie finansowany i wspierany w jedenastu krajach oraz jest darmowy dla wszystkich uczestniczących w nim szkół. Najlepsze zespoły badaczy mają szansę na reprezentowanie swojego kraju w międzynarodowej ceremonii wręczenia nagród International Food and Water Youth Awards, która odbędzie się w Mediolanie w tym roku. Misją programu Badacz Wody jest ratowanie zasobów wodnych naszej planety. Badacze wody mają możliwość: wykonywania wyzwań związanych z wodą i głównymi problemami dotyczącymi wody, współpracy z innymi uczniami na całym świecie, organizowania lokalnych wodnych festiwali, stworzenia zasobów wiedzy i umiejętności, którymi będzie można się dzielić. 45 uczniów klas  IV - VI naszej szkoły udało się do Parku Krajobrazowego Pojezierza Iławskiego w celu pogłębienia swojej wiedzy o środowisku wodnym. W siedzibie parku w Jerzwałdzie poznali organizmy wodne oraz powiązania między nimi. Przy budynku uczestnicy wycieczki zwiedzali ogród dydaktyczny z małym stawem, ciekawą roślinnością i grami ekologicznymi. Następnie ścieżkę edukacyjną, która opisuje środowisko leśne i jest zamkniętą pętlą o długości 3 km udali się nad Jezioro Jasne. Tam uczniowie zobaczyli jak wygląda las mieszany w różnym wieku, buczyna pomorska, ols, bór wilgotny. Ścieżka prowadzi do rezerwatu przyrody "Jasne", który chroni unikatowe w kraju jezioro oligotroficzne o niespotykanie czystej i przeźroczystej wodzie. W dalszej części ścieżki znajduje się śródleśne, eutroficzne jezioro Czarne. Po zakończeniu wycieczki z próbką pobranej z Jeziora Jasne wody młodzi naukowcy udali  się do nowomiejskiego sanepidu,  gdzie dzięki pracownikom: pani Małgorzacie Maron i panu Markowi Nastachowskiemu poznali tajniki badania wody, nowoczesny sprzęt laboratoryjny oraz normy bakteriologiczne na kąpieliskach. Uczniowie znaleźli odpowiedź na pytanie: dlaczego woda w Jeziorze Jasne jest krystalicznie czysta. Czystość gwarantuje jej kwaśny odczyn, który zapobiega rozwojowi glonów i jej zakwitowi. Organizatorem przedsięwzięcia związanego z programem "Badacz Wody" był nauczyciel przyrody pan Andrzej Domżalski, który wraz z paniami Anną Konieczną i Edytą Rogozińską opiekował się uczestnikami wyprawy. Wycieczka była wspaniałą lekcją przyrody i ekologii. Uczniowie zadowoleni i pełni wrażeń wrócili do szkoły.