EUROPEJSKI DZIEŃ BEZ SAMOCHODU

Pomysł Dnia bez Samochodu zrodził się w 2000 roku z inicjatywy Komisji Europejskiej. Od tej pory obchodzony jest 22 września. Kierowcy są zachęcani do korzystania z komunikacji miejskiej lub rowerów. W wielu miastach kierowcy zwolnieni są z opłat za bilety, pod warunkiem posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego pojazdu. Wspomniane działania mają przypominać nam wszystkim o nieustannie rosnącej emisji spalin, która przyczynia się do negatywnych zmian klimatycznych i zanieczyszczania środowiska. Do Europejskiego Dnia bez Samochodu przyłączyli się uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 2 im. Janusza Korczaka w Nowym Mieście Lubawskim. 20 września 2013 roku o godzinie 12.00 uczniowie wyruszyli na wycieczkę rowerową. Trasa prowadziła ścieżką rowerową do Kurzętnika, następnie ścieżką edukacyjną do Nielbarka. Rowerzyści dotarli do zbiornika wodnego, który jest bardzo popularnym i atrakcyjnym łowiskiem wędkarskim. Po odpoczynku w wiacie rekreacyjnej i zapoznaniu się z informacjami umieszczonymi na tablicach edukacyjnych uczniowie udali się do Nowego Miasta Lubawskiego. Tym razem trasa wiodła przez Kaługę, Lipowiec i Kurzętnik. Koordynatorem akcji była pani Anna Gąsiorek – nauczyciel wychowania fizycznego. Celem przedsięwzięcia było promowanie zdrowego stylu życia, kształcenie postaw ekologicznych wśród dzieci i dorosłych.