SZKOŁA PODSTAWOWA NR 2 im. JANUSZA KORCZAKA Z CERTYFIKATEM "ZIELONA FLAGA"

13 września 2013 roku Kapituła Programu Szkoły dla Ekorozwoju zadecydowała o przyznaniu 207 certyfikatów "Zielonej Flagi" oraz 49 certyfikatów Lokalnego Centrum Aktywności Ekologicznej. Certyfikat "Zielona Flaga" otrzymała Szkoła Podstawowa Nr 2 im. Janusza Korczaka w Nowym Mieście Lubawskim. Uroczyste wręczenie certyfikatów nastąpiło 11 października 2013 roku w Krakowie podczas Zjazdu Szkół dla Ekorozwoju. "Zieloną Flagę", która jest międzynarodowym tytułem nadawanym szkołom na całym świecie w ramach programu Eco-Schools, odebrał w Krakowie dla Szkoły Podstawowej Nr 2 im. Janusza Korczaka koordynator szkolnej akcji pan Andrzej Domżalski. W  Programie Eco-Schools  uczestniczyło ponad 15.000 szkół z 53 krajów Europy a także Afryki, Ameryki Płd., Azji i Oceanii. Do tej pory prawie 4.500 szkół uzyskało wyróżnienie – "Zielona Flaga". Eco-Schools - jest programem opartym na Systemach Zarządzania Środowiskowego (EMAS, ISO 14001) polegającym na podnoszeniu świadomości ekologicznej młodzieży szkolnej poprzez działania na rzecz efektywnego wykorzystania energii i surowców oraz zrównoważonej gospodarki odpadami w szkołach i ich otoczeniu. Tematami wiodącymi w Szkole Podstawowej Nr 2 im. Janusza Korczaka były elektroodpady oraz woda. W realizacji projektu uczniowie i nauczyciele kierowali się metodologią "7 kroków". Polegała ona na powołaniu grupy roboczej, przeprowadzeniu na początku i końcu działań audytu ekologicznego, opracowaniu kodeksu ekologicznego, planu działań i jego realizacji, monitoringu prowadzonych działań, promocji i współpracy z partnerami zewnętrznymi, integracji z programem nauczania.