SPEKTAKLE W NARODOWYM TEATRZE EDUKACJI im. ADAMA MICKIEWICZA

14 grudnia 2012 roku uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 2 im. Janusza Korczaka w Nowym Mieście Lubawskim udali się do Brodnicy, gdzie na scenie Brodnickiego Domu Kultury obejrzeli spektakle wystawione przez Narodowy Teatr Edukacji im. Adama Mickiewicza z Wrocławia. Najmłodsi miłośnicy sztuki teatralnej – uczniowie klas I – III zapoznali się z najnowszą propozycją teatru, którą jest najpiękniejsza i najbardziej znana baśń - "Śpiąca królewna". Historia zaadaptowana z motywów Hansa Christiana Andersena i Charlesa Perraulta budzi w widzach wrażliwość i wiarę w moc miłości. Opowieść zawarta w spektaklu miała wymiar uniwersalny, była historią o zmaganiu się z przeznaczeniem, o dorastaniu w świecie zakazów i nakazów. Przedstawienie to powinno pozytywnie wpłynąć na rozwijanie w dzieciach wrażliwości, cierpliwości i wytrwałości w dążeniu do celu. "Śpiąca królewna" to sztuka ubarwiona wieloma piosenkami i pięknymi kostiumami. Przeniosła ona dzieci w świat fantazji, a jednocześnie sprawiła, że młodzi widzowie stali się współtwórcami żywej opowieści. Z kolei uczniowie klas IV – VI obejrzeli adaptację sceniczną powieści historycznej Antoniny Domańskiej pt. "Historia żółtej ciżemki". W czasie prac konserwatorskich przy Ołtarzu Mariackim, zostaje znaleziona mała, żółta ciżemka. Aby się dowiedzieć, skąd się wzięła, widzowie za sprawą aktorów cofnęli się o kilka stuleci do czasów króla Kazimierza Jagiellończyka. Spektakl opowiadał historię utalentowanego chłopca – Wawrzka, który opuścił dom rodzinny, by spełnić swoje marzenia i zostać uczniem słynnego na cały świat mistrza rzeźbiarstwa – Wita Stwosza. W trakcie swojej podróży chłopiec napotkał wiele przeciwności, stawił czoło zbójowi zwanemu Czarnym Rafałem. Wreszcie dotarł do Krakowa i został pomocnikiem mistrza Stwosza. Postać głównego bohatera to pozytywny przykład dla młodych ludzi oraz cenna lekcja, która uczy, że warto marzyć i spełniać swoje marzenia. Spektakle "Śpiąca królewna" i "Historia żółtej ciżemki" bardzo spodobały się uczniom naszej szkoły. Kolejny wyjazd do Narodowego Teatru Edukacji przewidziany jest wiosną 2013 roku.