PROGRAM REGIONALNY "TU JEST MOJE MIEJSCE" - Z WIZYTĄ W WARSZTATACH RZEMIEŚLNICZYCH PRZED ŚWIĘTEM PRACY

Realizujący Program Regionalny "Tu jest moje miejsce" uczniowie klasy III a Szkoły Podstawowej Nr 2 im. Janusza Korczaka  w Nowym Mieście Lubawskim wraz z wychowawczynią panią Marią Szymankiewicz odwiedzili nestora nowomiejskiej fotografii pana Henryka Kopiczyńskiego, który w zawodzie pracuje 60 lat. Pan Henryk pokazał dzieciom swoje "królestwo". Opowiadał jak kiedyś robiono zdjęcia, a jak obecnie, zaprezentował sprzęt. Trzecioklasiści mieli okazję zobaczyć, jak mistrz pracuje. Spotkanie zakończyła sesja fotograficzna, każdy uczeń otrzymał zdjęcie. Kolejną wizytą w warsztatach rzemieślniczych przed świętem pracy było spotkanie z panem Marianem Szczypskim, który od 13 lat pracuje jako szewc. Najpierw z kolegami produkował buty, teraz je naprawia. Uczniowie obejrzeli maszynę do szycia, młotek szewski, kopyto szewskie, prawidła. Pan Marian pokazał, jak naprawia buty, skleił but Konradowi – uczniowi klasy III a. Na zakończenie spotkania pan Szczypski poczęstował dzieci cukierkami. Trzecioklasiści odwiedzili zakład zegarmistrzowski pani Genowefy Kanterewicz, która kontynuuje tradycję rodzinną. Wszyscy najbliżsi pani Kanterewicz byli zegarmistrzami. Naprawa zegarków to bardzo precyzyjna praca, do której potrzebne są specjalne narzędzia: uchwyt do otwierania szkiełka, specjalna lupa, pinceta, śrubokręt. Z kolei w warsztacie pani Anny Jung uczniowie obejrzeli maszyny do szycia, wykonujące określone funkcje. W pracowni krawieckiej panie szyją ubrania na zamówienie klientów, doradzają im oraz naprawiają i przerabiają odzież. Panie krawcowe szyją również poduszki, beciki z monogramami dla maluchów. Program "Tu jest moje miejsce" przybliżył dzieciom niektóre zawody oraz pracę rzemieślników.