POKAZ KULTURY ROMSKIEJ

18 listopada 2011 roku w Miejskim Centrum Kultury w Nowym Mieście Lubawskim miał miejsce pokaz kultury romskiej. Prezentacja odbyła się w ramach Projektu Współfinansowanego przez Unię Europejską Bahtałe Roma Nowego Miasta Lubawskiego. Romską twórczość zaprezentowali:  Aranka Straus, Oktawia Straus, Roman Skonieczka, Adam Straus, Roman Straus Izajasz, Lorenco. Pokaz obejrzeli uczniowie z klasy II a Szkoły Podstawowej Nr 2 w Nowym Mieście Lubawskim, którzy przybyli do MCK z wychowawczynią panią Marią Szymankiewicz, panem Zbigniewem Domżalskim Dyrektorem Zespołu Szkół Podstawowej i Muzycznej w Nowym Mieście Lubawskim oraz mamami paniami: J. Śpiewak i L. Pokojską. Drugoklasiści uczestniczyli w prezentacji w ramach realizowanego przez klasę Programu Regionalnego "Tu jest moje miejsce". Na początku spotkania wszystkich serdecznie powitał Dyrektor MCK pan Michał Górzyński, z kolei Dyrektor Zespołu Szkół pan Zbigniew Domżalski podziękował za możliwość uczestniczenia w prezentacji. Spotkanie rozpoczął hymn Romów "Gajlem, gajlem", co oznacza poszedłem, poszedłem. Jest to jedyny hymn, który śpiewa się tańcząc. Aranka Straus przedstawiła historię Romów, wędrówki taborów, które wpisane są w życie narodu. Dzieci dowiedziały się o zajęciach, kulturze, języku, potrawach i zwyczajach bohaterów spotkania. Uczniowie wysłuchali wielu piosenek, obejrzały tańce, poznały kilka słów w języku romskim oraz dowiedziały się o swojej wspaniałej przyszłości, którą wywróżyła im z kart Aranka. Dzieci, korzystając ze wskazówek prowadzących próbowały tańczyć, najlepsi z nich zostali nagrodzeni słodyczami. W spotkaniu uczestniczyli również odpowiedzialni za projekt panowie: J. Grządzielewski i J. Wolski. Zgromadzonych w sali MCK odwiedził Burmistrz Nowego Miasta Lubawskiego pan Józef Blank.