PAMIĘTAJMY O TYCH, KTÓRZY ODESZLI

Po dniu Wszystkich Świętych 2 listopada obchodzimy Zaduszki. Tego dnia ludzie wspominają wszystkich tych, którzy odeszli z tego świata, polscy katolicy modlą się za wszystkich wiernych zmarłych, których dusze według wiary przebywają teraz w czyśćcu. W Zaduszki odwiedza się cmentarze, groby zmarłych z rodziny i uczestniczy się we mszach, modląc się w ich intencji. Istnieje tradycja zapalania świeczek i zniczy na grobach zmarłych oraz składania kwiatów, wieńców lub też innego typu ozdób mających być symbolem pamięci o tych, którzy odeszli. Członkowie Kręgu Biblijnego, którego opiekunem jest nauczyciel religii pani Sylwia Cieszyńska, udali się 2 listopada 2010 roku na cmentarz parafialny w Nowym Mieście Lubawskim. Na grobach żołnierzy, księży oraz tych, o których inni zapomnieli zapalili znicze i świeczki. Znicze zebrano podczas ogólnoszkolnej akcji, która trwała od 11 do 27 października 2010 roku. Uczniowie wraz z opiekunem modlili się w intencji zmarłych przy krzyżu „Ofiarom wojny”. Wspólną modlitwę poprowadził ksiądz Kazimierz Recki.