PROGRAM REGIONALNY DLA KLAS I - III - W PASIECE

Realizująca Program Regionalny dla Klas I – III klasa III a wraz z wychowawczyniami paniami: Marią Szymankiewicz i Izabelą Kamińską odwiedziła 21 czerwca 2010 roku pasiekę pana Romana Samulskiego. Właściciel pasieki jest hodowcą pszczół i  producentem miodu. Pan Roman co roku hoduje około 150 rodzin pszczelich, które rozprowadza po województwie warmińsko-mazurskim oraz kujawsko-pomorskim. Z kolei pan Henryk Dembek, który jest emerytowanym nauczycielem przedmiotów zawodowych w szkole rolniczej i pszczelarzem z zamiłowania, poprowadził wykład na temat historii bartnictwa i pszczelarstwa, pokazał ule proste i ozdobne. Dzieci dowiedziały się, że pszczela rodzina liczy 30 tysięcy pszczół, na czele rodziny stoi matka, która znosi jajka, żyje około 3 lat. Trutnie służą do podtrzymywania pszczelej rodziny, strażnicy pilnują, żeby inne pszczoły nie weszły do ula. Robotnice zbierają nektar z kwiatów, inne z nich odbierają nektar, jeszcze inne zajmują się odparowywaniem wody. Pszczoły głównie produkują miód, zapylają kwiaty, produkują wosk, zbierają pyłek. Trzecioklasistom wyprawa do pasieki jak i wykład pana Dembka bardzo się spodobały.