NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

11 listopada to Narodowe Święto Niepodległości. W tym roku obchodzimy 90 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. 7 listopada 2008 roku w hali sportowej Szkoły Podstawowej Nr 2 w Nowym Mieście Lubawskim odbyła się akademia, poświęcona temu podniosłemu wydarzeniu. Montaż słowno-muzyczny oraz dekoracje przygotowała polonistka pani Mirosława Nowakowska. W części artystycznej wzięli udział uczniowie klas szóstych. Akademia przeznaczona była dla uczniów klas III - VI. W montażu słowno-muzycznym wykorzystano wiersze polskich poetów (między innymi ST. R. Dobrowolskiego "Być może", J. Żuławskiego "Do moich synów"), wiadomości encyklopedyczne oraz następujące pieśni: hymn narodowy "Mazurek Dąbrowskiego", "Białe róże", "Wojenko, wojenko", "Legiony", "Przybyli ułani", "Rota". Celem uroczystości było przybliżenie uczniom historii naszej Ojczyzny, przybliżenie znaczenia świąt narodowych i państwowych w naszej kulturze i tradycji oraz rozumienie nastroju i roli pieśni patriotycznych w życiu Polaków dawniej i dziś. Na zakończenie uroczystości głos zabrał Dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 2 pan mgr Wojciech Wegner. Pan dyrektor podziękował wykonawcom oraz przekazał zgromadzonym ciekawe wiadomości, które związane są z odzyskaniem przez Polskę niepodległości.