WIECZORNICA Z OKAZJI ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

19 stycznia to szczególna data dla Nowego Miasta Lubawskiego. W wyniku traktatów rozbiorowych nasze miasto zostało zagarnięte przez państwo pruskie  w 1772 roku i dopiero 19 stycznia 1920 roku powróciło do Macierzy. W związku z kolejną rocznicą tych historycznych wydarzeń w sali widowiskowej Miejskiego Centrum Kultury w  Nowym Mieście Lubawskim odbyła się uroczysta wieczornica. W uroczystości wzięli udział Burmistrz Nowego Miasta Lubawskiego pan Józef Blank, radni miejscy, kombatanci oraz mieszkańcy miasta. Zarys historyczny wydarzeń sprzed 92 lat przedstawił nauczyciel historii z zespołu szkolno-przedszkolnego pan Jerzy Resicki. W części artystycznej wystąpili z montażem słowno-muzycznym uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół Podstawowej i Muzycznej w Nowym Mieście Lubawskim. Zgromadzeni w sali usłyszeli wiersze o tematyce patriotycznej w wykonaniu Wiktorii Tybuszewskiej i Oliwii Opasik  z klasy V a, Marty Pełki z klasy VI c i Olgi Gołębiowskiej z klasy V c. Piosenki przepełnione miłością do Ojczyzny zaśpiewali Oliwia Olęcka z klasy VI b, Alicja Kremska z klasy III a, Marta Pełka z klasy VI c, Jakub Rochewicz z klasy V a oraz pani Magdalena Domżalska. Uczniowie i nauczyciele szkoły muzycznej zaprezentowali  utwory w wersji instrumentalnej na fortepian, gitarę i akordeon. Utwór na akordeon wykonał uczeń szkoły muzycznej Paweł Żmijewski, z kolei jego koleżanka Paulina Dąbrowska zagrała na fortepianie "Polskie Drogi" A. Kurylewicza. Pan Maciej Gburczyk nauczyciel szkoły muzycznej zagrał na gitarze Preludium nr 1 "Heitor Villa Lobos". Montaż słowno-muzyczny zakończył Walc a-moll op. 32 Fryderyka Chopina na fortepian w wykonaniu pani Natalii Mróz. Część artystyczną przygotowali nauczyciele Zespołu Szkół Podstawowej i Muzycznej w Nowym Mieście Lubawskim panie Magdalena Domżalska, Mirosława Nowakowska, Natalia Mróz oraz panowie Maciej Gburczyk i Andrzej Kupis.